Pianista Tomasz Ritter oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka zainaugurują w poniedziałek wieczorem w Filharmonii Łódzkiej trzecią edycję międzynarodowego Rubinstein Piano Festiwal.
Gośćmi specjalnymi imprezy są córki artysty - Ewa i Alina Rubinstein, dla których tegoroczna wizyta w Polsce ma wyjątkowo uroczysty charakter.
"Kilkanaście lat temu w Nowym Jorku zmarła nasza mama (Aniela Rubinstein, z d. Młynarska - przyp. PAP). Jej prochy przez cały ten czas były z nami, u siostry. W końcu musieliśmy jednak zdecydować, gdzie ją pochować. Jej rodzice leżą na Powązkach w Warszawie i uznaliśmy, że to jest najlepsze miejsce. Jutro rano wyjeżdżamy więc na mszę i małą ceremonię pogrzebową. Potem wracamy na koncert Kirilla Gersteina. Nie chcemy się spóźnić, bo to nasz bardzo miły przyjaciel" - powiedziała Ewa Rubinstein na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Gerstein to jeden z dziesięciu pianistów, którzy wystąpią podczas tegorocznej imprezy. W jej programie znalazło się ponad 50 wydarzeń. Koncerty, recitale i wystawy odbędą się nie tylko w Łodzi, ale także w Piotrkowie Trybunalskim, Rawie Mazowieckiej, Sieradzu, Skierniewicach, Ożarowie i Częstochowie.
Rubinstein debiutował w 1900 r. a później koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Na stałe nigdy już do Polski nie wrócił, choć nieraz tu występował. Jego koncert w 1975 roku uświetnił 60-lecie Filharmonii Łódzkiej.
W poniedziałek w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym otwarta zostanie wystawa zdjęć Jerzego Neugebauera "Artur Rubinstein w Łodzi, w maju 1975 r. Ostatni koncert w Polsce". Wieczorem - przed koncertem - w foyer Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć patrona placówki z innymi wybitnymi postaciami XX wieku. Zaprezentowany zostanie również film krótkometrażowy "Koncert Artura Rubinsteina dla ONZ w San Francisco w 1945 roku".
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Ritter - laureat konkursu pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w 2011 roku - oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka.
Do soboty w ramach festiwalu odbędą się też m.in. festiwale fortepianowe Rittera, Gersteina (USA), Marka Drewnowskiego, Nelsona Goernera (Argentyna), Julianna Awdiejewa (Rosja), Jana Przepałkowskiego, Ketevan Sepaszvili (Gruzja), Vesselina Staneva (Bułgaria), Szczepana Kończala i Sergieja Tarasowa (Rosja).
Ten ostatni pianista wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Daniela Raiskina wystąpi także na sobotnim Koncercie Galowym w Muzeum Miasta Łodzi, gdzie wcześniej zagra również szwajcarski kwartet smyczkowy Valentin Berlinsky Quartet.
Na sobotę w kinie Charlie zaplanowano natomiast przegląd filmów muzycznych i dokumentalnych o Arturze Rubinsteinie.
Jego córki w czasie festiwalu w Galerii "Re:Medium" obejrzą wystawę studencką pt. "Artur Rubinstein inspiruje". Wezmą również udział w panelu dyskusyjnym o swoim ojcu oraz w prezentacji ekspozycji "Artur Rubinstein w Carnegie Hall" w łódzkiej Akademii Muzycznej. Obejrzą także wystawę fotograficzną Chwalisława Zielińskiego "Artur Rubinstein w Teatrze Wielkim w Łodzi 30 maja 1975 r." oraz odwiedzą Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, gdzie spotkają się z uczniami i nauczycielami. Na piątek w Muzeum Miasta Łodzi zaplanowano ich spotkanie z młodymi pianistami występującymi na festiwalu, studentami i uczniami szkół muzycznych z regionu łódzkiego.
"Przyjeżdżając do Łodzi na Rubinstein Piano Festival zawsze mam nadzieję, że będzie ładna pogoda, ludzie będą dobrze grać, będzie publiczność i wszyscy będą weseli" - powiedziała Ewa Rubinstein.
Patronat honorowy nad imprezą objęła para prezydencka - Bronisław i Anna Komorowscy. Festiwal dofinansowany jest ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Artur Rubinstein - uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów wszech czasów - urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi, jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie przedsiębiorcy. W Łodzi artysta pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach jako cudowne dziecko.
W 1897 r. wysłano go do Berlina, by uczył się muzyki u Henryka Bartha i Józefa Joachima. Debiutował w 1900 r. a później koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Na stałe nigdy już do Polski nie wrócił, choć nieraz tu występował. Jego koncert w 1975 roku uświetnił 60-lecie Filharmonii Łódzkiej.
Rubinstein zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie. W 1984 roku łódzkiej Filharmonii nadano jego imię.
W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się bogata kolekcja pamiątek po artyście; są to m.in. fotografie i listy do przyjaciół: Juliana i Ireny Tuwimów, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Szymanowskiego. Obejrzeć też można odlew dłoni Artura Rubinsteina wykonany za życia pianisty, pamiętniki "Moje młode lata" i "Moje długie życie" - bestsellery przetłumaczone na kilka języków, a także statuetkę Oscara. Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznano pianiście w 1970 roku za udział w filmie dokumentalnym "L'Amour de la Vie" ("Kocham życie") w reż. Francoisa Reichenbacha. PAP)
duk/ szu/ abe/