Polish Art Now - pierwszą zbiorową wystawę polskich artystów w Saatchi Gallery zorganizowaną przez Abbey House - można oglądać w Londynie od 3 do 10 czerwca. "Chciałam pokazać różnorodne formy polskiej sztuki współczesnej" - powiedziała PAP kurator Sacha Craddock.
Obrazom klasyków polskiej sztuki współczesnej będą towarzyszyć prace młodych twórców związanych z domem aukcyjnym Abbey House. Artyści, których prace można będzie obejrzeć w Saatchi Gallery to: Julia Bistuła, Andrzej Cisowski, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Agata Kleczkowska, Aleksander Kobzdej, Eugeniusz Markowski, Stanisław Młodożeniec, Marek Niemirski, Jakub Słomkowski, Henryk Stażewski, Anna Szprynger, Szymon Urbański, Maciej Wieczerzak, Jan Wyżykowski.
Sacha Craddock, która jest kuratorem wystawy w Saatchi Gallery, była odpowiedzialna za koncepcję wielu brytyjskich ekspozycji. Jest też krytykiem sztuki, publikowała na łamach "Timesa" oraz "Guardiana", jest także przewodniczącą rady przeglądu twórczości "Bloomberg New Contemporaries". W rozmowie z PAP tłumaczyła: "+Polish Art Now+ to bardzo ambitne przedsięwzięcie. Ważne było dla mnie, żeby pokazać subtelne relacje, jakie występują między pracami młodego i starszego pokolenia malarzy, i inspiracje przeszłością".
„Polish Art Now: Presented by Abbey House” to pełne hasło przewodnie wystawy, która od 3 czerwca zagości w londyńskiej Saatchi Gallery. "Mam nadzieję, że możliwość wyboru najlepszych prac spośród szerokiego wachlarza polskich artystów pozwoli brytyjskim widzom lepiej zrozumieć polską kulturę, wysoki poziom i kierunek rozwoju polskiej sztuki współczesnej" – podkreśliła kurator Sacha Craddock.
Przewodni plakat wystawy "Polish Art Now" zdobi praca Marka Niemirskiego z serii „Kolekcja”. Malarz na płótnach odtwarza odciski palców innych artystów, wśród nich m.in: Romana Opałki, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Roberta Kuśmirowskiego czy Wilhelma Sasnala. Później Niemirski skrupulatnie przenosi na płótna linie papilarne tworząc w ten sposób obrazy.
"Niektóre prace stanowią kontekst do odczytania innych. Sztuka współczesna czerpie z przeszłości, a artyści inspirują się wzajemnie i to też staramy się na tej wystawie pokazać" - tłumaczyła PAP Craddock.
Kurator przyznała, że chciała przedstawić różnorodne formy sztuki, dlatego zdecydowała, aby wystawie towarzyszył performance w wykonaniu malarza Jakuba Słomkowskiego, z udziałem tancerki i muzyka.
Na pytanie, czy polska sztuka, zwłaszcza prace młodych twórców mają szanse odnieść sukces i być rozpoznawalne na całym świecie, Craddock przyznała, że podczas wizyty w Polsce zauważyła, że panuje tu duży niepokój związany z tym, czy polska sztuka może być doceniana na świecie. "Nie macie czego się obawiać, wasze prace są fantastyczne. Gdy byłam w Muzeum Narodowym w Warszawie, w nowej galerii sztuki XX i XXI wieku zauważyłam, jak wielu wspaniałych awangardowych artystów ma Polska" - powiedziała.
Lech Wałęsa, który objął specjalnym patronatem wystawę "Polish Art Now" przyznał, że mimo iż sztuka nie jest dziedziną, do której jest przygotowany zawodowo, stara się wspierać ważne dla Polski inicjatywy. "Co dzięki nim osiągniemy - czas pokaże" - podkreślił.
„Polish Art Now: Presented by Abbey House” to pełne hasło przewodnie wystawy, która od 3 czerwca zagości w londyńskiej Saatchi Gallery. "Mam nadzieję, że możliwość wyboru najlepszych prac spośród szerokiego wachlarza polskich artystów pozwoli brytyjskim widzom lepiej zrozumieć polską kulturę, wysoki poziom i kierunek rozwoju polskiej sztuki współczesnej" – podkreśliła Craddock.
Saatchi Gallery to jedna z ważniejszych prywatnych galerii sztuki współczesnej w Londynie. Charles Saatchi otworzył ją w 1985 roku, aby pokazać swoją kolekcję dla publiczności. Założyciel galerii to słynny i kontrowersyjny kolekcjoner, który od lat wyznacza trendy w świecie sztuki. Obecnie kolekcja Saatchi Gallery liczy ponad 200 dzieł, których łączna wartość szacowana jest na 37 milionów dolarów. Wśród nich są prace: Andy'ego Warhola czy Anselma Kiefera.
Wystawienie swojej pracy w Saatchi Gallery było momentem zwrotnym dla wielu artystów, oznaczało często nie tylko dotarcie do szerokiej publiczności, ale także komercyjny sukces. W przestrzeni Saatchi Gallery wystawiane były dzieła m.in. Tracey Emin czy Damiena Hirsta.(PAP)
mlu/ mrt/ mow/