Koncertem dzieł Chopina, Lutosławskiego i Pendereckiego rozpocznie się w czwartek w Warszawie 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Utwory Polaków wykonają pianiści Barry Douglas i Dang Thai Son oraz Rosyjska Orkiestra Narodowa.
Rosyjski zespół poprowadzi sam Penderecki. W programie występu znalazły się "Muzyka żałobna" na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego, Koncert fortepianowy e-moll Chopina i Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Pendereckiego.
W tym roku muzyka polskich kompozytorów współczesnych zajęła znaczące miejsce w festiwalowym programie z okazji przypadających jubileuszy. 100 lat temu urodził się Lutosławski, 80 lat temu - Penderecki i Górecki.
Jak co roku na festiwalu będzie prezentowana muzyka polska w mistrzowskim wykonaniu. W piątek Niemiec Tobias Koch wykona na fortepianie historycznym kompozycje Polaków, obok Chopina - utwory Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Mikuli, Ignacego Firedmana, Franciszka Lessla.
W niedzielę na festiwalu "Chopin i jego Europa" - koncert "Przed sercem Chopina" w Bazylice św. Krzyża. Pianista Wojciech Świtała i Royal String Quartet zaprezentują Preludium e-moll "Largo" Chopina, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i III Kwartet smyczkowy "Pieśni śpiewają" Góreckiego.
Rosyjska Orkiestra Narodowa zaprezentuje się na festiwalu trzykrotnie, także w piątek i sobotę. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Na koncercie piątkowym orkiestrze towarzyszyć będzie pianista Gerhard Oppitz. Artyści wykonają Koncert fortepianowy Lutosławskiego i utwór "Ognisty ptak" Strawińskiego. Zespół zaprezentuje także "Livre pour orchestre" Lutosławskiego.
W sobotę z rosyjską orkiestrą wystąpi Nikołaj Ługański. W programie koncertu - III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa i "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.
Rosyjska Orkiestra Narodowa została utworzona staraniami Pletniewa w 1990 r. Jest pierwszą rosyjską orkiestrą, która wystąpiła w Watykanie i Izraelu. Także jako pierwsza rosyjska orkiestra otrzymała nagrodę Grammy za płytę "Wolf Tracks and Peter and the Wolf" w 2004 r. W albumie znalazło się nagranie baśni muzycznej "Piotruś i Wilk" Siergieja Prokofiewa i utworu francuskiego kompozytora współczesnego Jean-Pascala Beintusa pt. "Wolf Tracks" ("tropy wilka"). W rolę narratorów wcielili się Sophia Loren, Bill Clinton i Michaił Gorbaczow. Zespół nagrał potem oba utwory w innych wersjach językowych, hiszpańskiej, rosyjskiej i chińskiej.
W niedzielę na festiwalu "Chopin i jego Europa" - koncert "Przed sercem Chopina" w Bazylice św. Krzyża. Pianista Wojciech Świtała i Royal String Quartet zaprezentują Preludium e-moll "Largo" Chopina, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i III Kwartet smyczkowy "Pieśni śpiewają" Góreckiego.
Kwintety fortepianowe Józefa Nowakowskiego i Franza Schuberta wykonają w poniedziałek pianista Nelson Goerner, skrzypaczka Lena Neudauer, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Marcin Zdunik i kontrabasista Janusz Widzyk.
W poniedziałek wystąpi także Nikołaj Chozjainow z recitalem fortepianowym. Zagra kompozycje Chopina, Haydna i Liszta.
Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
mce/ abe/