Do soboty potrwa w Gdyni Festiwal "Literaturomanie 2013". Złożą się na niego koncerty, debaty i warsztaty literackie, ale przede wszystkim spotkania z pisarzami – głównie nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Festiwal zakończy ogłoszenie laureatów nagrody.
Festiwal rozpoczął się w czwartek dwudniowymi warsztatami prozatorskimi, które poprowadzą krytyk Jerzy Borowczyk oraz poetka i pisarka, dwukrotna zdobywczyni Nagrody Literackiej Gdynia - Justyna Bargielska. Jak poinformował PAP Cyprian Maciejewski z biura prasowego Nagrody Literackiej Gdynia, w dwudniowych warsztatów weźmie udział ośmiu twórców zakwalifikowanych na podstawie przesłanych prac.
W czwartek i piątek wieczorem w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędą się spotkania z twórcami nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Pierwszego dnia będą to nominowani w kategorii poezja, a drugiego – w kategorii eseistyka i proza.
W czwartek i piątek wieczorem w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędą się spotkania z twórcami nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Pierwszego dnia będą to nominowani w kategorii poezja, a drugiego – w kategorii eseistyka i proza.
W programie przewidziano też spotkanie autorskie z Bargielską oraz jurorem Nagrody Literackiej Gdynia, ubiegłorocznym zdobywcą Nike - Markiem Bieńczykiem. Przewidziano także debatę w formie dyskusji na dwa głosy pt. „Dlaczego potrzebujemy reportażu?” z udziałem dziennikarzy Filipa Springera i Wojciecha Jagielskiego.
Na festiwal złożą się także dwa koncerty zespołów, które jako teksty utworów wykorzystały poezję. Zespół Babu Król złożony z muzyków Pogodno - Jacka „Budynia” Szymkiewicza oraz Piotra Piaseckiego, wykona utwory Edwarda Stachury, a muzycy Kiev Office wystąpią z utworami Czesława Miłosza.
Festiwal zakończy się w sobotę galą finałową, w trakcie której ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczystość będzie miała miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Do nagrody nominowanych zostało 15 książek, których tytuły ogłoszono w połowie maja w trakcie IV Warszawskich Targów Książki.
W kategorii proza nominowano: "Kebab Meister" Dariusza Foksa (Korporacja Ha!art), "Opowieść mężczyzny, który zarabia śpiąc" Jerzego Kędzierskiego (Rosemaria), "Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn (Świat Książki), "Grochów" Andrzeja Stasiuka (Czarne) i utwór "Morfina" Szczepana Twardocha.
Wśród książek poetyckich nominacje otrzymały tomiki: "Epitafium dla Lucy" Jerzego Kornholda (Zeszyty Literackie), "Ze skraju i ze światła" Kacpra Płusy (Kwadratura), "Sylwetki i cienie" Andrzeja Sosnowskiego (Biuro Literackie), "Duchy dni" Dariusza Suski (Biuro Literackie) oraz "Dzikie Lilie" Andrzeja Niewiadomskiego (Centrum Animacji Kultury).
W kategorii eseistycznej nominowane zostały: "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Beniamina" Adama Lipszyca (Universitas), "Dziennik" Jerzego Pilcha (Wielka Litera), "+Wiadomości Literackie+ prawie dla wszystkich" Małgorzaty Szpakowskiej (W.A.B.), "Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych" Krzysztofa Środy (Czarne) oraz "Mapa. Prolegomena" Andrzej Niewiadomski (Ośrodek Brama Grodzka).
W tym roku Nagroda Literacka Gdynia zostanie wręczona już po raz ósmy. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki "Kostki Literackie" oraz 50 tys. zł. Jury przyzna też Nagrodę Osobną ustanowioną z myślą o literackich outsiderach. Jej laureat otrzyma 10 tys. zł.
W kapitule nagrody pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego zasiadają: Agata Bielik-Robson, Marek Bieńczyk, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Kruszyński, Małgorzata Łukasiewicz, Aleksander Nawarecki oraz Violetta Trella.
W tym roku kapituła otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń - aż 339, o 70 więcej niż rok temu. (PAP)
aks/ ula/