Rękopisy, partytury, fotografie i dokumenty - archiwum skrzypka i saksofonisty jazzowego Zbigniewa Seiferta trafiło do Archiwum Jazzu Polskiego Biblioteki Narodowej. Uroczyste przekazanie zbiorów odbyło się w piątek w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej.
Podczas piątkowej uroczystości umowę o przekazaniu archiwum wybitnego polskiego muzyka jazzowego podpisała siostra artysty Małgorzata Seifert oraz Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
"Jest to szczęśliwy dzień dla Biblioteki Narodowej i polskiej kultury, kiedy kolejny fragment dziedzictwa kulturowego, zarówno muzycznego jak i pisanego, ma zapewnioną przyszłość - stałe miejsce w skarbcu Rzeczypospolitej, które mieści się w tym gmachu, gdzie znajdują się rękopisy muzyczne wraz z rękopisami Szymanowskiego i Chopina czy tak wybitnych jazzmanów jak Krzysztof Komeda" - powiedział Makowski przed podpisaniem umowy.
Wśród wystawionych w szklanych gablotach eksponatów znalazły się m.in. fotografie, archiwalne programy koncertowe a także listy do rodziny i przyjaciół, pisane przez Seiferta. "Kochani grałem właśnie na festiwalu w Monterey, było bardzo fajnie! Spędziłem teraz trzy dni z M. Urbaniakiem w Nowym Jorku a za godzinę odlatuję do Niemiec" - pisał Seifert.
"Wyrażam nadzieję, że fenomen polskiego jazzu będzie traktowany jako niezwykły w dziejach kultury i że wyrazem tego będzie wpisanie archiwum jazzu polskiego na listę Pamięci Świata UNESCO. Doświadczenie polskie - tak niezwykłe od II wojny światowej aż do 1989 r. - sprawiło, że szukano przestrzeni wolności. Tak się stało - szczęśliwie dla muzyki i jazzu - że ta przestrzeń była przez wybitnych twórców odnajdywana" - podkreślił.
Wśród wystawionych w szklanych gablotach eksponatów znalazły się m.in. fotografie, archiwalne programy koncertowe a także listy do rodziny i przyjaciół, pisane przez Seiferta. "Kochani grałem właśnie na festiwalu w Monterey, było bardzo fajnie! Spędziłem teraz trzy dni z M. Urbaniakiem w Nowym Jorku a za godzinę odlatuję do Niemiec" - pisał Seifert.
Wśród rękopisów muzycznych wyeksponowano partytury utworu "Taniec garbusa" autorstwa Seiferta, a także transkrypcje jazzowych standardów - "The Nearness of You", "My Funny Valentine" - spisane przez Seiferta.
Ponadto w archiwum znalazły się struny do skrzypiec, ustniki saksofonowe, dokumenty - m.in. dyplom ukończenia studiów wyższych, indeks, dokumenty Wojskowej Komisji Wojewódzkiej, legitymacja Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, legitymacja Polskiej Federacji Jazzowej a także identyfikatory festiwalu Jazz Jamboree z lat 1968, 1969, 1970 i 1973, na których artysta występował.
Wśród prezentowanych zbiorów znalazło się także pozwolenie, wydane przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Lutników na wywóz skrzypiec za granicę. Stwierdza ono, "iż pan Zbigniew Seifert udaje się na występy do NRF i zabiera ze sobą jedne skrzypce 4/4, pochodzenia niemieckiego z kartką lutniczą Giovanni Paolo Maggini Brescia" wraz z dokładnym opisem stanu technicznego instrumentu. "Instrument zostaje wywieziony za wiedzą i zgodą Stowarzyszenia z obowiązkiem przywiezienia z powrotem do kraju" - zaznacza dokument.
Zbigniew Seifert (ur. 1946 - zm. 1979) był polskim skrzypkiem i saksofonistą jazzowym. Jeszcze w trakcie studiów na Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie założył własny kwartet, rozpoczął także współpracę z trębaczem Tomaszem Stańko.
Seifert szybko stał się jednym z wybitniejszych przedstawicieli nurtu europejskiego jazzu improwizowanego, pracującym w latach 70. z takimi artystami jak Charlie Mariano, Cecil McBee, Jasper van 't Hof czy Joachim Kuehn. Jego styl gry był rozwinięciem ekspresjonistycznej poetyki nawiązującej do twórczości amerykańskiego saksofonisty Johna Coltrane'a.
Zadebiutował w 1976 r. albumem "Man of the Light". Następnie ukazały się krążki "Zbigniew Seifert" (1977), "Solo Violin" i "Kilimanjaro" (obie w 1979).
W 1976 r. u artysty zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Trzy miesiące przed swoją śmiercią nagrał album "Passion", na którym zagrali m.in. perkusista Jack DeJohnette i gitarzysta John Scofield oraz kontrabasista Eddie Gomez. Zmarł w trakcie operacji, 15 lutego 1979 r. Miał 33 lata. (PAP)
pj/ ls/