W sobotę i w niedzielę w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń w ramach Big Book Festival i Imienin Jana Kochanowskiego. Wezmą w nich udział pisarze, poeci, wydawcy oraz artyści. Zaplanowano też próbę ustanowienia rekordu świata w liczbie wspólnie czytających osób.
Warszawski Ogród Krasińskich w sobotę - w ramach organizowanych po raz trzeci przez Bibliotekę Narodową Imienin Jana Kochanowskiego - zamieni się w salon literacki. Odbędą się tam spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje. Tematem przewodnim będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Zaplanowano też kiermasz książek, w którym ma wziąć udział 50 wydawnictw.
Na dużej scenie o godzinie 13 odbędzie się dyskusja o literaturze i obyczajowości. Po niej, na scenie pojawią się reporterzy w ramach spotkania "Reflektorem w mrok – reporter opisuje tabu". Zaplanowano też dyskusję na temat twórczości zmarłego niedawno jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku - Tadeusza Różewicza oraz poetycki mecz na utwory i tłumaczenia Boya-Żeleńskiego, podczas którego dwie drużyny będą przerzucać się cytatami.
W ramach Big Book Festival zaplanowano m.in. maraton czytania dzieł Iwaszkiewicza z udziałem gwiazd, próbę pobicia rekordu w liczbie osób czytających na świeżym powietrzu, piknik literacki w Stawisku. Na program festiwalu składa się kilkanaście bloków tematycznych, m.in. "Taka piękna historia" – seria spotkań poświęconych Polsce przedwojennej czy "Świat i ludzie" - adresowany do wielbicieli non-fiction.
Z kolei wydarzenia organizowane w ramach Big Book Festival odbywać się będą w różnych, czasem zaskakujących miejscach, jak ambasada Szwecji, dworzec Warszawa Śródmieście, schody ruchome przy trasie W-Z, bar mleczny, zakład fryzjerski, Hotel Bristol, a także na ulicach i w kolejce podmiejskiej.
W ramach festiwalu - organizowanego w Warszawie po raz drugi - zaplanowano m.in. maraton czytania dzieł Iwaszkiewicza z udziałem gwiazd, próbę pobicia rekordu w liczbie osób czytających na świeżym powietrzu, piknik literacki w Stawisku. Na program festiwalu składa się kilkanaście bloków tematycznych, m.in. "Taka piękna historia" – seria spotkań poświęconych Polsce przedwojennej czy "Świat i ludzie" - adresowany do wielbicieli non-fiction.
Gościem festiwalu będzie m.in. Karl Ove Knausgard, jeden z najbardziej cenionych norweskich pisarzy, autor pięciotomowej książki o swoim własnym życiu "Moja walka", której pierwszy tom został niedawno opublikowany w Polsce. Do Warszawy przyjedzie też niemiecki dziennikarz, pisarz Timur Vermes, autor powieści "On wrócił". Gośćmi Big Book Festival będą też czeski ekonomista Tomas Sedlacek, szwedzki komik Jonas Gardell, brytyjski publicysta Steven Poole.
W sobotę w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich rozpocznie się pierwsze z wydarzeń z bloku "Tranzyt". Będzie to debata pt. "Homo economicus", w której wezmą udział: Leszek Balcerowicz, Tomas Sedlacek i Steven Poole. W sobotę i w niedzielę zaplanowano liczne dyskusje, m.in.: "Państwo to ja", "Cyberpunk. Medialna e-rewolucja" czy "Czuły przedsiębiorca. Jak zarabiać i pomagać odpowiedzialnie".
W Cafe Bristol w sobotę i w niedzielę odbędą się spotkania w ramach bloku tematycznego "Taka piękna historia". Startują o 12 tematem "Cukier krzepi! Kto i jak reklamował się przed wojną". W tym samym czasie w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa odbędzie się dyskusja "Rękopis, który mówi. Jak czytać przeszłość".
Na Dworcu Śródmieście odbędą się spotkania w ramach bloku "Świat i ludzie", a w Barze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w ramach bloku "Miasto kobiet". W Domu Artysty Plastyka w sobotę o 15 z czytelnikami spotka się Karl Ove Knausgard, w niedzielę o 17 Timur Vermes.
Jednym z bardziej spektakularnych wydarzeń festiwalowych będzie maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste". W sobotę od godziny 18 przez sześć godzin 19 gwiazd będzie głośno czytać dzieła pisarza ze Stawiska. Czytający i utwory będą się zmieniać co pół godziny, aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza w scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy trasie W-Z. Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz.
W niedzielę w południe rozpocznie się „Literacki retropiknik” w Stawisku, w dawnym domu Iwaszkiewiczów. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grach i zabawach plenerowych oraz w spotkaniach zorganizowanych w różnych częściach domu. Serwowane będą smakołyki z lat 30., organizatorzy zachęcają do przybycia w strojach nawiązujących do mody 20-lecia międzywojennego.
W niedzielę w południe w Pasażu Wiecha odbędzie się kolejna próba ustanowienia rekordu świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Można przynieść książkę, podręcznik, gazetę, smartfon albo elektroniczny czytnik lub wypożyczyć książkę z festiwalowej biblioteki. (PAP)
dsr/ aszw/ dym/ jra/