Instytut Polski w Moskwie zarzucił Ministerstwu Kultury Federacji Rosyjskiej stosowanie presji i cenzury; protestując przeciwko temu wycofał się z rozpoczętego w środę w stolicy Rosji 9. Międzynarodowego Otwartego Festiwalu Książki.
Powodem protestu jest wykreślenie z programu imprezy na żądanie Ministerstwa Kultury FR dwóch spektakli lalkowych: dla dzieci - "Dusza poduszki" wyreżyserowanego przez Borisa Konstantinowa i dla dorosłych - "Trawożercy" w reżyserii Natalii Pachomowej. Konstantinow jest laureatem Złotej Maski, najważniejszej nagrody teatralnej w Rosji, a Pachomowa - nominantką do tego wyrożnienia.
W tym pierwszym przedstawieniu, opowiadającym o miłości przedszkolaka do poduszki, wiceminister kultury Rosji Władimir Aristrachow dopatrzył się "oznak propagowania homoseksualizmu wśród niepełnoletnich". Drugie - w jego ocenie - zawiera "niecenzuralną leksykę".
"Treść obu spektakli jest sprzeczna z obowiązującymi w kulturze rosyjskiej tradycyjnymi wartościami moralnymi" - oznajmił Aristrachow. Zażądał od portalu Colta.ru, który zgłosił oba spektakle do programu festiwalu, aby je wycofał. W przeciwnym razie zagroził cofnięciem przez resort kultury patronatu nad imprezą.
9. Międzynarodowy Otwarty Festiwal Książki odbywa się w Centralnym Domu Artysty na Krymskim Wale. Jego program tradycyjnie składa się z czterech działów - "Książki", "Muzyka", "Kino" i "Dzieci". Impreza potrwa do soboty.
Wcześniej organizatorzy festiwalu wymusili na stowarzyszeniu Memoriał, zasłużonej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej stalinowskie zbrodnie, odstąpienie od czytania w ramach tej imprezy sztuki dokumentalnej Natalii Worożbit "Dzienniki Majdanu".
"W zaistniałej sytuacji, gdy urzędnicy z Ministerstwa Kultury stosują metody presji i cenzury, gdy dotknęło to bezpośrednio naszych przyjaciół i kolegów z Colta.ru, Memoriału i innych instytucji, uważamy za niemożliwe uczestnictwo w festiwalu i odwołujemy wieczór poetycki z cyklu +Ambasadorowie poezji+" - oświadczył Instytut Polski w Moskwie.
"Jest nam bardzo przykro, że musieliśmy pójść na ten krok. Wszelako nazywamy rzeczy po imieniu. Jesteśmy przeciwko cenzurze i zakazom. Jesteśmy za wolnością poglądów i otwartą dyskusją" - dodał.
Swoje utwory na festiwalu w Moskwie mieli zaprezentować dwaj polscy poeci - Dariusz Sośnicki i Marian Sendecki. Instytut Polski zapowiedział, że uczynią to w innym miejscu.
Na znak protestu przeciwko postępowaniu Ministerstwa Kultury FR z udziału w moskiewskiej imprezie wycofali się też m.in. Memoriał, Colta.ru, wydawnictwa NLO i Corpus, a także znani rosyjscy twórcy oraz krytycy kulturalni, w tym Lew Rubinstein, Marat Gelman, Artur Sołomonow i Michaił Kałużski.
Niektórzy uczestnicy festiwalu wyrazili poparcie dla organizatorów zakazanych przedstawień, ale z udziału w imprezie nie zrezygnowali.
9. Międzynarodowy Otwarty Festiwal Książki odbywa się w Centralnym Domu Artysty na Krymskim Wale. Jego program tradycyjnie składa się z czterech działów - "Książki", "Muzyka", "Kino" i "Dzieci". Impreza potrwa do soboty.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ ro/ par/ mag/