Poetka Barbara Krajewska i Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków znaleźli się wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga wręczonej w czwartek przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską. Podczas uroczystości zakończono symbolicznie obchody Roku Kolberga.
Rok Kolberga został ustanowiony w grudniu ub. roku przez Sejm. W 2014 r. minęła 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga - kompozytora, folklorysty, etnografa. Podczas Roku Kolberga odbyło się wiele wydarzeń, stworzona została m.in. strona internetowa poświęcona folkloryście, uruchomiono interaktywny przewodnik po Polsce Kolberga, zdigitalizowano i udostępniono rękopisy Kolberga, wydano tomy jego dzieł.
Małgorzata Omilanowska oceniła podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie, że organizatorom Roku Kolberga udało się wyjść poza standardową interpretację dorobku Kolberga. "Mieliśmy do czynienia nie tylko z tradycyjnym wykonywaniem utworów Oskara Kolberga i zapisanych przez niego utworów, ale także z pięknym wyjściem poza tę tradycję" - mówiła minister kultury.
Minister kultury Małgorzata Omilanowska oceniła, że organizatorom Roku Kolberga udało się wyjść poza standardową interpretację dorobku Kolberga. "Mieliśmy do czynienia nie tylko z tradycyjnym wykonywaniem utworów Oskara Kolberga i zapisanych przez niego utworów, ale także z pięknym wyjściem poza tę tradycję" - mówiła.
Przypomniała, że w Krakowie wystawiono operę Kolberga, przeprowadzono też renowację jego nagrobka na Cmentarzu Rakowickim. "Przygotowano i zrealizowano programy naukowe, popularyzatorskie i wydawnicze. Wierzę, że dzięki zbiorowemu wysiłkowi różnych organizacji, instytucji i artystów, którzy zaangażowali się w Rok Kolberga, udało się wyjść z twórczością ludową poza ustabilizowany gust widzów i słuchaczy, których muzyka ludowa od lat przecież miała" - oceniła Omilanowska.
Zapowiedziała też, że podsumowanie Roku Kolberga planowane jest w lutym 2015 r., bo wiele działań związanych z jubileuszem 200. rocznicy urodzin etnografa nadal trwa.
Laureaci 39. edycji Nagrody Kolberga to: rzeźbiarz ludowy Mieczysław Gaja z Łukowa, Jan Jurek - garncarz z ośrodka garncarskiego w Medyni Głogowskiej, muzykant-harmonista, choreograf Jan Kania (Lipniki), Jerzy Walkusz - wykonawca instrumentów ludowych i rekwizytów obrzędowych (Hopowo), poetka ludowa Barbara Krajewska z Iwan, Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków (Zakopane).
Nagrodzono także Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” (Boczki Chełmońskie), Zespół „Oldrzychowice" z Oldrzychowic, etnomuzykologa, dziennikarkę Polskiego Radia Marię Baliszewską (Warszawa), Anatola Kocyłowskiego - choreografa i pedagoga (Kraków), Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich i „Polskie Radio Rzeszów" - Rozgłośnię Regionalną w Rzeszowie.
Uroczystość połączona była z wręczeniem medali Gloria Artis. Po części oficjalnej wystawiono spektakl „Orszak weselny/Żałobny rapsod” w reżyserii Darka Błaszczyka, według scenariusza Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka.
Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze na Ziemi Radomskiej. Kształcił się w Liceum Warszawskim, pobierał też lekcje gry na fortepianie i kompozycji m.in. u Józefa Elsnera i Ignacego F. Dobrzyńskiego.
Szczególny wpływ na zainteresowania muzyczne Kolberga wywarła też młodzieńcza znajomość z Chopinem. Muzyką interesował się głównie pod kątem folkloru i etnografii. Pierwszą wyprawę badawczą na Mazowsze Kolberg odbył w 1839 r. Rozpoczął pracę nad dokumentacją folkloru muzycznego, m.in. uzupełniając wcześniej wydane zbiory pieśni ludowych o zapis melodii. Zmarł 3 czerwca 1890 r. w Krakowie.
Obchody Roku Kolberga 2014 sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pełne informacje znajdują się na stronie www.kolberg2014.org.pl (PAP)
agz/ par/