Koncerty wybitnych klarnecistów, kursy mistrzowskie prowadzone przez profesorów z całej Europy oraz próba pobicia rekordu Guinnesa odbędą się podczas IV Europejskiego Kongresu Klarnetowego, który rozpocznie się w czwartek w Katowicach.
Głównym założeniem tegorocznego spotkania jest przedstawienie klarnetu jako instrumentu uniwersalnego. „Klarnet występuje wszędzie – od muzyki klasycznej, współczesnej, z towarzyszeniem elektroniki, aż po jazz” – powiedział PAP dyrektor artystyczny kongresu dr hab. Arkadiusz Adamski z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Adamski podkreślił, że organizacja kongresu w Polsce jest dużym wyróżnieniem. „Śląskie środowisko klarnecistów jest bardzo aktywne i rozpoznawalne w Europie. Poza tym katowicka Akademia Muzyczna spełnia warunki do organizacji imprez takiego formatu” – dodał.
W kongresie weźmie udział ok. 350 uczestników. W programie znalazło się ponad 30 recitali klarnetowych. Wystąpią m.in.: Shirley Brill z Izraela, Gabor Varga z Węgier, Wenzel Fuchs z Niemiec, Florent Heau z Francji, zespół „Les Bons Becs” z Francji i Karel Dohnal z Czech.
Organizacja kongresu w Polsce jest dużym wyróżnieniem – powiedział PAP dyrektor artystyczny kongresu dr hab. Arkadiusz Adamski z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Zwieńczeniem każdego dnia – jak powiedział Adamski – będą wieczorne koncerty, na których wystąpią m.in. David Krakauer ze Stanów Zjednoczonych i Matthias Muller ze Szwajcarii. W piątek koncert odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, na którym m.in. „Koncert na klarnet i orkiestrę” Aarona Coplanda wykona wybitna izraelska klarnecistka Sharon Kam. Muzycy zaprezentują także prawykonanie „Concerto grosso na 4 klarnety i orkiestrę” czeskiego kompozytora Alsa Pavlorka.
Kongres to również zajęcia praktyczne – 12 klas mistrzowskich poprowadzą profesorowie m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Portugalii, Rosji, Serbii i Holandii. Jak powiedział Adamski, zainteresowanie udziałem w zajęciach było duże, stąd limit miejsc – 50. Uczestnicy klas mistrzowskich pochodzą m.in. z Hiszpanii, Czech, Ukrainy, ale także z Brazylii i Azerbejdżanu.
Na piątek zaplanowano ustanowienie rekordu Guinnesa w największej liczbie klarnecistów grających ten sam utwór, którym będzie hymn Unii Europejskiej. Dotychczasowy rekord – jak podał Adamski – wynosi 321 osób.
Podczas kongresu zostanie również rozstrzygnięty konkurs dla młodych klarnecistów do 20. roku życia. Do II etapu zakwalifikowało się dziewięć osób. Przesłuchania odbędą się w sali kameralnej NOSPR. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe – akcesoria do klarnetu.
Organizatorami IV Europejskiego Kongresu Klarnetowego, który potrwa do soboty, jest Stowarzyszenie Klarnecistów Polskich, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.(PAP)
akp/ lun/ dym/