Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem poszukuje wolontariuszy, którzy będą pracować przy muzealnych ekspozycjach podczas letniego sezonu turystycznego, kiedy placówka przeżywa największe oblężenie.
„Największe zapotrzebowanie na +ręce do pracy+ rozpocznie się od przedłużonego majowego weekendu i potrwa do końca września. W sezonie zawsze staramy się otworzyć dla zwiedzających nasze filie w dodatkowe dni. Zależne jest to jednak właśnie od ilości osób, które zechcą wspomóc nas przy pracy” – powiedziała PAP Olga Hadowska z Muzeum Tatrzańskiego.
Muzeum Tatrzańskie liczy też na wsparcie ze strony ochotników podczas Nocy Muzeów, która przypada z 16 na 17 maja. „W tą noc co roku angażujemy wszystkie nasze siły, a i tak ciągle ich brakuje, dlatego liczymy na pomoc wolontariusz” – dodała.
Placówka planuje na okres wakacyjny dodatkowo różne zajęcia i atrakcje skierowane głównie do dzieci. W połowie maja ponadto zostanie otwarta wystawa związana z Rokiem Witkiewiczów. Wolontariusze Muzeum Tatrzańskiego będą także zaangażowani w działania promocyjne oraz w bibliotece muzealnej.
„Zapotrzebowanie jest spore, ale zdecydowanie najpilniejsza jest pomoc przy pilnowaniu ekspozycji” – podkreśliła Hadowska.
Wolontariuszom Muzeum w zamian za wsparcie oferuje możliwość odbycia praktyk studenckich, a także darmowy wstęp do wszystkich oddziałów i filii. „Oferujący swoją pracę na rzecz Muzeum zdobywają ciekawe doświadczenia i mają możliwość realizowania swoich pasji” – mówiła Hadowska.
Najbardziej zaangażowani wolontariusze otrzymają w kolejnym roku wyróżnienie Przyjaciela Muzeum Tatrzańskiego, które uprawnia m.in. do darmowego zwiedzania wszystkich filii Muzeum Tatrzańskiego do końca kolejnego roku kalendarzowego.
Muzeum Tatrzańskie działa w Zakopanem od 1888 r. Ma osiem filii i trzy galerie sztuki. Jest placówką wielodziałową, posiada bogate zbiory etnograficzne i przyrodnicze. Zbiory dzieł sztuki Muzeum Tatrzańskiego liczą około 5 tys. pozycji. Wśród nich znajdują się między innymi prace Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", Leona Wyczółkowskiego, Marka Żuławskiego czy Władysława Hasiora.(PAP)
szb/ rda/