„Ukraiński przekrój”, czyli wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej, to jedno z głównych wydarzeń rozpoczynającego się w piątek we Wrocławiu Miesiąca Lwowskiego. Festiwal jest szeroką prezentacją sztuki i kultury wschodniego sąsiada Polski.
Miesiąc Lwowski to jedna z inicjatyw przygotowanych w ramach programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Jak podkreślają organizatorzy po raz pierwszy w historii ESK tak szeroko prezentowana jest sztuka i kultura państwa, które nie jest członkiem Unii Europejskiej.
Jednym z pierwszych wydarzeń Miesiąca Lwowskiego będzie wernisaż wystawy „Ukraiński przekrój”. To obszerna prezentacja współczesnej sztuki ukraińskiej – malarstwa, rzeźby, instalacji, sztuki performance, viedoartu oraz sztuki mediów cyfrowych.
Swoje prace na wystawie zaprezentuje ponad 50 artystów z Ukrainy. „To zarówno artyści znani na Ukraina i w świecie, jaki i mniej rozpoznawalni. Częścią wystawy jest również przedstawienie historii rozwoju ukraińskiej sztuki mediów” - powiedział w piątek na konferencji prasowej Vlodko Kaufman, kurator odpowiedzialny za sztuki wizualne podczas Miesiąca Lwowskiego.
Organizatorzy podkreślają, że wystawa „Ukraiński przekrój” jest obrazem aktualnego stanu sztuki uriańskiej, która została osadzona w kontekście kryzysu związanego z konfliktem zbrojnym na wschodzie tego kraju. Łącznie na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac. Na potrzeby ekspozycji zaadaptowano kilkupiętrową kamienicę we wrocławskim rynku.
Program artystyczny Miesiąca Lwowskiego oprócz sztuk wizualnych obejmuj również kino, muzykę, literaturę oraz specjalną oferta dla dzieci.
Program literacki festiwalu to przede wszystkim spotkania z pisarzami. Do Wrocławia przyjadą m.in. Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar czy Jurij Izdryk. Odbędzie się m.in. pierwsza publiczna prezentacja antologii poezji „Listy z Ukrainy”, będącej zbiorem najnowszej poezji tego kraju.
Zaplanowano także przegląd kina ukraińskiego. Będą to klasyczne oraz nowe produkcje ukraińskiej kinematografie - od filmu fabularnych, przez dokumenty po kino artystyczne. Oprócz tego odbędą się debaty polityczno-społeczne oraz koncerty muzyki jazzowej i elektronicznej.
Ostatnie wydarzenia związane z prezentacją uriańskiej sztuki i kultury we Wrocławiu odbędą się 1 maja.(PAP)
pdo/ par/