Na dwa tygodnie przed zamknięciem wystawy "Olga Boznańska (1865-1940)" można mówić o rekordowej frekwencji - powiedziała PAP kurator ekspozycji Renata Higersberger z Muzeum Narodowego w Warszawie. Odwiedziło ją blisko 75 tys. osób.
"Wystawa zbliża się ku końcowi. Cały czas było nią duże zainteresowanie publiczności, ale w ostatnich dniach przed muzeum ustawiają się długie kolejki. Mamy w muzeum do trzech tysięcy gości dziennie" - powiedziała PAP Higersberger, kurator warszawskiej ekspozycji.
Dotąd rekordzistą jest Aleksander Gierymski. Wystawę jego twórczości obejrzało w warszawskim Muzeum Narodowym prawie 100 tysięcy osób. "To był wielki sukces - dodała. - Wcześniej dużym zainteresowaniem cieszył się Rothko, a dużo wcześniej, bo już blisko piętnaście lat temu wystawa impresjonistów i postimpresjonistów" - zaznaczyła.
"Dla nas muzealników to ogromna satysfakcja, skoro zbliżamy się do tej setki, a przed nami jeszcze dwa tygodnie wystawy, tak więc mamy nadzieję, że ja osiągniemy, a może nawet przekroczymy" - mówiła kurator. Przypomniała, że wystawę Gierymskiego można było oglądać przez cztery miesiące, a ekspozycja poświęcona Boznańskiej trwa tylko dwa miesiące. "Ponadto była wcześniej wystawa krakowska, tak więc polska publiczność miała już czas na nasycenie się jej malarstwem, a jednak rzeka ludzi napływa wciąż do muzeum" - zauważyła.
Jak podkreśliła kurator wystawa gromadzi bardzo zróżnicowaną publiczność.Na wystawę Marka Rothko przychodzili głównie ludzie młodzi, na Gierymskiego - w wieku średnim, Boznańską oglądają i wycieczki przedszkolaków, i osoby mocno wiekowe. "Przyciąga ich czytelne i uniwersalne malarstwo artystki" - zaznaczyła.
Fakt, że w muzeum widać wiele młodych osób świadczy o tym - zdaniem Higersberger - że malarstwo Boznańskiej do nich trafia, że jest to sztuka nowoczesna. Na wielu portalach społecznościowych młodzi ludzie komentują wystawę i często są to bardzo ciekawe uwagi i o obrazach, i o samej artystce. "Widać, że jej twórczość do nich przemawia i wcale nie postrzegają Boznańskiej stereotypowo, jako malarki smutnej, tworzącej równie smutne obrazy".
Sesja naukowa, która została zorganizowana 15 kwietnia w Muzeum Narodowym i w Zachęcie w 150 rocznicę urodzin artystki - zdaniem Higersberger - potwierdza tę nowoczesną wizję Boznańskiej i jej twórczości.
Kuratorka przywołała referat Anny Straszewskiej z Instytutu Sztuki PAN na temat ubiorów w malarstwie Olgi Boznańskiej, z którego można się dowiedzieć m.in., że artystka sama się szalenie modnie ubierała i była bardzo czuła na modę. Portretowała osoby z polskiej inteligencji, świata artystycznego w strojach ultranowoczesnych.
"Tak więc myślenie o niej jako o kobiecie stale spowitej w czarną długą suknię jest znowu stereotypem, od którego należałoby odejść" - uważa Higersberger. Jak podkreśliła, takie spojrzenie na twórczość, poszerzające wiedzę i o samej artystce, i jej pracach jest możliwe właśnie przy okazji tak dużych wystaw, gdy obrazy z różnych muzeów i kolekcji są ze sobą zestawiane".
Wystawa „Olga Boznańska 1865-1940”, pokazywana w dwóch muzeach narodowych – krakowskim i warszawskim - została zorganizowana w związku z 150. rocznicą urodzin i 75. rocznicą śmierci malarki. Jest ona wszechstronną prezentacją dzieła i życia największej polskiej malarki okresu modernizmu. Po raz pierwszy w Polsce prezentowane są dzieła Boznańskiej z kolekcji Musee d'Orsay w Paryżu, Galerii Ca' Pesaro w Wenecji i Telfair Museum of Art w Savannah, a także z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Muzeum Polskiego w Chicago oraz obrazów z kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą. Autorkami wystawy są Ewa Bobrowska i Urszula Kozakowska-Zaucha, a kuratorem warszawskiej ekspozycji – Renata Higesberger.
W finisażu 2 maja wystawa będzie czynna od godz. 10.00 do 24.00. Od godz. 15.00 do 23.00 o każdej pełnej godzinie odbędzie się otwarte oprowadzania po wystawie Olgi Boznańskiej (ostatnie oprowadzanie o godz. 23.00 / zbiórka przed wejściem na wystawę / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 50 min)
W Kinie MUZ w Gmachu Głównym MNW, odbywać się będą spotkania z twórcami ekspozycji, badaczami i historykami sztuki, którzy towarzyszyli publiczności w poznawaniu życia i twórczości artystki. Wykłady będą odbywać się o godz. 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00.
Szczegółowe informacje o finisażu: www.mnw.art.pl/edukacja/aktualnie/finisaz-wystawy-olga-boznanska-1865-1940/ (PAP)
abe/ par/