"Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście", książkę zawierającą zbiór 21 tekstów o historii, przemianach i wielokulturowej tożsamości Gdańska, wydał Instytut Kultury Miejskiej. Wśród autorów są m.in. Stefan Chwin, Paweł Huelle i Donald Tusk.
To piąta publikacja IKM w ramach cyklu zatytułowanego Miasto. "W serii tej wydajemy książki związane z dziejami Gdańska i ich wpływu na współczesne myślenie o mieście" - powiedział PAP Piotr Mielcarek z Instytutu Kultury Miejskiej.
"Największą wartością tej książki jest to, że możemy sobie na nowo zadawać pytania dotyczące tego, jak Gdańsk i historia z związana z tym miejscem cały czas oddziaływuje, czy też współtworzy, teraźniejszą rzeczywistość. Ciągła pamięć o tym i jej odświeżanie; świadomość tego, jak kiedyś było może służyć tworzeniu nowej tożsamości. Jest też zaproszeniem do dyskusji na ten temat" - dodał Mielcarek.
Książkę "Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście" zredagował dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski.
Jak podkreślił we wstępie antologia ta nie jest "systematycznym zapisem publicystycznych czy naukowych debat o mieście, ale czysto subiektywnym wyborem esejów o Gdańsku, zbiorem oryginalnych, nieuporządkowanych chronologicznie refleksji autorów stąd i spoza regionu".
"Chciałbym, aby ta książka zachęcała czytelników do odczytania na nowo przestrzeni kulturowej miasta, aby inspirowała do rozwoju własnej lokalnej tożsamości (...) Mimo subiektywnego charakteru zbioru wydaje mi się, że książka ta dokumentuje ważne głosy o Gdańsku ostatnich lat; pokazuje, jak debata o tożsamości miasta rozwijała się w ciągu ostatnich dwóch dekad, jak obalano niektóre mity i jak powstawały nowe" - napisał Kerski.
Dyrektor ECS jest przekonany, że wydany przez IKM tytuł może być interesujący także dla osób, którzy nie są mieszkańcami Gdańska, ponieważ w zebranych wypowiedziach "odnaleźć można wiele ponadregionalnych, wręcz uniwersalnych wątków". "Lektura uświadomi czytelnikom, iż warto spojrzeć na dzieje Polski i Europy przez pryzmat Gdańska" - podkreślił.
W "Gdańskich tożsamościach. Esejach o mieście" znalazły się teksty kilkunastu autorów m.in. Pawła Adamowicza, Stefana Chwina, Pawła Huelle, Antoniego Libery, Artura Nowaczewskiego, Antoniego Pawlaka, Krzysztofa Pomiana i Donalda Tuska.
Większość esejów zamieszczonych w najnowszym wydawnictwie IKM była już wcześniej drukowana. Tak jest np. w przypadku tekstu pt. "Mój Gdańsk, moja Europa", autorstwa Tuska, opublikowanego w "Przeglądzie Politycznym" w 2010 r. Z tego samego periodyku z roku 1995, pochodzi też zapis dyskusji "Był sobie Gdańsk" z udziałem Tuska oraz Wojciecha Dudy, Pawła Huelle i Zbigniewa Żakiewicza.
W antologii znalazły się cztery niepublikowane do tej pory teksty: Jacka Friedricha "Polskość? Niemieckość? Gdańskość? O tożsamości sztuki i architektury Gdańska w XIX i XX wieku", Jarosława Zalesińskiego "Nowa gdańska duma", Mieczysława Abramowicza "Pamięć i amnezja" oraz "Co by było, gdyby Gdańsk ...?" Petera Olivera Loewe, będący zapisem odczytu tego niemieckiego historyka wygłoszonego na IV Światowym Zjeździe Gdańszczan w 2014 r.
Premiera książki "Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście", połączona z dyskusją, odbędzie się w poniedziałek w Europejskim Centrum Solidarności.
Antologia jest piątym tytułem w wydawanej przez IKM od 2013 r. serii Miasto. Do tej pory ukazały się w tym cyklu dwie pozycje Loewa "Gdańsk. Biografia miasta" i "Gdańsk. Przewodnik literacki", a także "Utkanki" Barbary Piórkowskiej oraz "Czytając mury" Agnieszki Wołodźko. (PAP)
rop/ jbr/