Nowoczesna, multimedialna ekspozycja powstanie w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – w jedynej tego typu placówce w Polsce. Modernizacja przestrzeni ekspozycyjno-magazynowych jest możliwa dzięki wsparciu z UE.
Modernizacja będzie kosztować przeszło 882 tys. zł, z czego 750 tys. zł stanowią fundusze unijne. Muzeum przeznaczy pieniądze m.in. na nową aranżację wystaw stałych i czasowych. „Będzie to prezentacja interdyscyplinarna. Oprócz instrumentów ludowych na wystawie pokazane zostaną obrazy i fotogramy o tematyce muzycznej” – poinformowała w środę podczas podpisania porozumienia w sprawie przyznania dofinansowania unijnego dyrektor placówki Aneta Oborny.
Dzięki zastosowanym urządzeniom multimedialnym, zwiedzający uzyskają pełną informację na temat poszczególnych instrumentów. Będzie też możliwość posłuchania, jak one brzmią.
Część pieniędzy muzeum zainwestuje w modernizację systemu przeciwpożarowego i antywłamaniowego oraz lepsze zabezpieczenie muzealnych zbiorów poprzez montaż odpowiednich urządzeń nawilżających powietrze. „Pieniądze z UE pozwolą nam na stworzenie zupełnie innego muzeum, wyposażonego w sposób nowoczesny, spełniającego standardy muzealnictwa XXI wieku” – dodała Oborny. Nową ekspozycję będzie można obejrzeć wczesną jesienią. Obecnie muzeum jest nieczynne.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych mieści się w szydłowieckim zamku, jednej z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. W kolejnych latach dyrekcja placówki planuje wybudowanie nowego budynku administracyjno-magazynowego. W historycznych zamkowych wnętrzach pozostałyby jedynie sale ekspozycyjne, w których oprócz instrumentów byłyby prezentowane eksponaty związane z historią miasta, zamku oraz związanych z nim rodami Szydłowieckich i Radziwiłłów.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to jedyna w Polsce i pierwsza w Europie, placówka muzealna gromadząca rodzime ludowe instrumenty muzyczne. Posiada w swoich zbiorach przeszło 2 tys. eksponatów, wśród nich rzadkie, ciekawe, od dawna nie spotykane w praktyce muzycznej: liry korbowe, skrzypice polskie, suki biłgorajskie.
Najstarszymi obiektami są: złóbcoki z 1705 r., basy kaliskie i mazowieckie z XVIII w., tarapata z XIX w., bębny - kotły z przełomu XVI/XVII w., bębenki z XVIII i XIX w. Do najciekawszych należy m.in. największy zbiór harmonii różnych typów, duża kolekcja cymbałów, skrzypiec, instrumentów glinianych, fujarek i piszczałek oraz instrumentów dudowych. Ostatnio muzeum wzbogaciło się o unikatową kolekcję polskich ludowych instrumentów muzycznych należącą do tej pory do muzykologów Mariana i Jadwigi Sobieskich.
Oprócz instrumentów muzycznych muzeum nabywa także eksponaty artystyczno-historyczne, obejmujące m.in. materiały pisane, ikonografię, dokumenty, meble, przedmioty codziennego użytku, detale architektoniczne oraz obrazy o tematyce muzycznej. Jednym z ostatnio zakupionych eksponatów jest „Portret kobiety w czarnej sukni” (Portret kobiety z harfą) niemieckiego malarza Johanna Petera Bredta, z 1820 r. (PAP)
ilp/ par/