Plenerową wystawę "Zbrodnia Katyńska" przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać od piątku 10 kwietnia na rynku łódzkiej Manufaktury. Kilkanaście dni później jej poszerzona wersja prezentowana będzie w Muzeum Miasta Zgierza.
Na wystawę składają się wielkoformatowe plansze, na których znalazły się m.in. zdjęcia dokumentów, fotografie ofiar i opracowania historyków. Ekspozycja podzielona została na cztery części: Kłamstwo katyńskie, Ofiary zbrodni katyńskiej, Pakt Hitler - Stalin oraz Miejsca zbrodni.
Jak powiedziano w środę PAP w łódzkim IPN, ekspozycja w Manufakturze to ta sama, którą Instytut przygotował w 2010 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Prezentacja wystawy na rynku w Manufakturze potrwa do 24 kwietnia.
IPN poinformował również, że już od 21 kwietnia w Muzeum Miasta Zgierza zaprezentowana zostanie poszerzona wersja ekspozycji z 2010 roku. Na wystawie pojawią się nowe wątki m.in. informacje o "okolicznościach odkrycia zbrodni, genezę kłamstwa katyńskiego i drogę do prawdy". Wystawa prezentuje także sylwetki osób, które znalazły się w "cieniu Katynia", a więc nie tylko ofiar, ale świadków i sprawców zbrodni. Ekspozycja czynna będzie w zgierskim muzeum do 9 czerwca tego roku.
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku do niewoli sowieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb.
Na przełomie 1939 i 1940 roku NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem "działalności kontrrewolucyjnej". W dniu 5 marca 1940 roku władze najwyższe ZSRR wydały decyzję o rozstrzelaniu ok. 14,5 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7,3 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy.
Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 roku zamordowano 21 857 polskich obywateli. Władze Związku Sowieckiego dopiero w 1990 roku przyznały się do popełnienia zbrodni. (PAP)
jaw/ jbr/