10.04.2010. Warszawa (PAP) - W całym kraju w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu opuszczone zostały flagi państwowe, trwają msze żałobne oraz odwoływane są imprezy kulturalne i sportowe. W wielu miastach tysiące ludzi zapala znicze i przynosi kwiaty. (fot. T. Gzell PAP)
10.04.2010. Warszawa (PAP) - W całym kraju w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu opuszczone zostały flagi państwowe, trwają msze żałobne oraz odwoływane są imprezy kulturalne i sportowe. W wielu miastach tysiące ludzi zapala znicze i przynosi kwiaty. (fot. T. Gzell PAP)
Samolot z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się o godz. 8.56 w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego. Na pokładzie było w sumie 88 pasażerów i ośmioosobowa załoga. Wszyscy zginęli. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria, towarzyszący im ministrowie, parlamentarzyści, osobistości i przedstawiciele Rodzin Katyńskich.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową.
W Warszawie tysiące osób zgromadziły się przed Pałacem Prezydenckim. Na chodniku zapalono tysiące zniczy, z minuty na minutę przybywa też wiązanek kwiatów. Przed budynkiem kwiaty składają też politycy. Wielu mieszkańców Warszawy przyniosło flagi państwowe.
Wśród tłumu są dziesiątki dziennikarzy z kraju i zagranicy. W podcieniu Pałacu Prezydenckiego wystawiane zostały księgi kondolencyjne. Do księgi można się wpisywać w sobotę do godz. 18, w niedzielę w godz. 10 - 18.
O godz. 19 metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawi mszę w Warszawskiej Archikatedrze św. Jana. O godz. 15 rozpoczęła się msza w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, o godz. 18 zacznie się nabożeństwo w Katedrze Polowej WP w Warszawie.
W Sopocie - mieście, w którym przez wiele lat mieszkał wraz z małżonką prezydent Lech Kaczyński - ogłoszono żałobę. W sobotę i w niedzielę będą odprawiane msze święte, a w niedzielę w magistracie zostanie wyłożona księga kondolencyjna.
Przed domem, w którym mieszkali Maria i Lech Kaczyńscy w Sopocie przy ul. Armii Krajowej, płonie kilkadziesiąt zniczy, leżą wiązanki kwiatów. Przez cały czas kolejne osoby podjeżdżają lub podchodzą i w ciszy oddają hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.
W niedzielę od godz. 15 w Urzędzie Miasta Sopotu została wyłożona księga kondolencyjna. W mieście, podobnie jak w całej Polsce, odwołano wszystkie imprezy sportowe i kulturalne zaplanowane na ten weekend. Władze miasta zwróciły się także do mieszkańców z prośbą o wywieszanie flag państwowych z kirem na prywatnych posesjach.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaapelował do mieszkańców o udział we mszy oraz wywieszenie biało-czerwonych flag z kirem.
W Katedrze Oliwskiej w Gdańsku w sobotę o godz. 21 zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy. Były metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski poinformował, że będzie ona koncelebrowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia, obecnego metropolitę. W nabożeństwie mają wziąć udział biskupi.
W Gdańsku także w niedzielę o godz. 12 w Bazylice Mariackiej będzie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy.
W szczecińskiej bazylice archikatedralnej w sobotę o godz. 18 metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczyć mszy w intencji ofiar katastrofy.
Decyzją metropolity o godzinie 21 we wszystkich szczecińskich kościołach mają zabrzmieć dzwony. Także przez najbliższy miesiąc w szczecińskiej katedrze będzie codziennie o godz. 18 odprawiana msza w intencji tych, którzy zginęli w katastrofie.
W szczecińskim urzędzie miasta wyłożono księgę kondolencyjną. Flagi na urzędach i instytucjach zostały opuszczone do połowy. Odwołane zostały wszystkie miejskie imprezy kulturalne i sportowe zaplanowane na weekend. Nie odbędzie się m.in. zaplanowany na niedzielę samochodowy Rajd Magnolii.
Miejscy przewoźnicy, zarządcy miejskich nieruchomości, dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali polecenie wywieszania flag narodowych z kirem. Na domach mieszkańców miasta pojawiają się flagi z kirem.
Flagi narodowe z żałobnym kirem zawisły także na budynkach użyteczności publicznej w Małopolsce. W urzędach wystawiane są księgi kondolencyjne. W związku z żałobą narodową odwoływane są imprezy zaplanowane na najbliższe dni.
Księga kondolencyjna została wystawiona we wspólnej siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Do podobnych ksiąg mieszkańcy mogą się wpisywać także m.in. w krakowskim i tarnowskim magistracie.
W sobotę o. godz. 17.30 w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawi mszę świętą w intencji ofiar katastrofy. Wierni będą się też modlić podczas nabożeństwa żałobnego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ściągają pielgrzymi na niedzielne Święto Miłosierdzia Bożego.
W kaplicy Wieczystej Adoracji łagiewnickiego sanktuarium trwają nieustające modlitwy w intencji ofiar katastrofy, ich bliskich i całej ojczyzny. W Krakowie znicze w intencji ofiar można składać przy Krzyżu Katyńskim na placu u stóp Wzgórza Wawelskiego.
W Krakowie został odwołany m.in. wieczorny koncert "Missa Pacis", który w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II miał się odbyć w bazylice Ojców Franciszkanów.
W Łodzi w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku odprawiona zostanie o godz. 21.00 w łódzkiej katedrze msza święta. Odprawi ją arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek.
Łódzka Caritas odwołała galę, którą z okazji 20-lecia swojego istnienia zaplanowała na poniedziałek. Nie odbędzie się też zaplanowany na niedzielę zjazd regionalnej Platformy Obywatelskiej z województwa łódzkiego, podczas którego miano wybierać nowego przewodniczącego partii w regionie.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wyłożona została księga kondolencyjna. W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu, w Poznaniu odwołane zostały wszystkie imprezy miejskie.
O godz. 14 w kościele św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odprawiona została msza św. celebrowana przez bp. Marka Jędraszewskiego w intencji ofiar katastrofy. W intencji zmarłych modlił się też metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP. Jak powiedział, ofiara życia jest najwyższą wartością służby państwu.
Odmówieniem modlitwy różańcowej przyjęto na Jasnej Górze wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 w pobliżu Smoleńska. Przed południem w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się też msza w intencji ofiar tragedii.
Po nadejściu do Częstochowy informacji o katastrofie od godziny 10.20 przez pół godziny biły jasnogórskie dzwony. Wiernych i pielgrzymów zebranych przed Cudownym Obrazem o katastrofie poinformował przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
"Wielkim bólem okryła nas wiadomość o śmierci prezydenta Rzeczypospolitej pana Lecha Kaczyńskiego, biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego, wielu posłów zginęło, duchowieństwo katolickie i prawosławne, szef BBN-u, szef Banku Polskiego - podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku" - powiedział łamiącym się głosem przeor. (PAP)
agy/ bls/ gdy/ aks/ epr/ rgr/ rpo/ mtb/ gma/