Fragmenty macew, czyli żydowskich nagrobków, z których zbudowano drogę na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie można zobaczyć w specjalnie przygotowanej przez Muzeum na Majdanku ekspozycji pt. „Okno czasu”.
Fragmenty nagrobków zostały odkryte podczas prac remontowych dróg i traktów na terenie byłego obozu. „O tym, że do budowy drogi używane były macewy, wiedzieliśmy już wcześniej. Ich wyeksponowanie ma na celu przybliżenie historii funkcjonowania obozu zwiedzającym” - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Ekspozycja zatytułowana „Okno czasu” to fragment (ok. sześciu metrów kwadratowych) autentycznej drogi pozbawionej nawierzchni, z odsłoniętą jej podbudową, którą stanowią rozbite macewy. Nad nimi zbudowano rodzaj gabloty ze wzmocnionego szkła, przy której umieszczono tablicę z informacją historyczną w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.
„Okno czasu” pokazuje fragment umocnienia autentycznej drogi obozowej, która biegnie między obozowymi barakami. Macewy użyte do podbudowy tej drogi pochodzą z lubelskich cmentarzy żydowskich. „Jest to też fragment historii lubelskich Żydów” - dodała rzeczniczka.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Lublinie mieszkało około 40 tys. Żydów, co stanowiło jedną trzecią ogółu wszystkich mieszkańców miasta, a gmina żydowska posiadała trzy cmentarze. Podczas okupacji Niemcy niszczyli te nekropolie, a nagrobki przywozili na teren obozu na Majdanku, gdzie więźniowie musieli układać je jako umocnienie dróg wewnętrznych.
W jednym z baraków obozowych na Majdanku można też obejrzeć wystawę poświęconą historii Lublina okresu okupacji niemieckiej. Składa się ona z 10 tablic, na których zaprezentowane są różne miejsca i budynki na terenie miasta, szczególnie istotne w tamtym czasie m.in. budynek sztabu „Akcji Reinhardt”, obóz pracy przy ul. Wrońskiej czy więzienie na Zamku Lubelskim. Na planszach znajdują się komentarze historyczne (po polsku i angielsku) oraz archiwalne i współczesne zdjęcia opisywanych miejsc.
Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku - Konzentrationslager Lublin - zlokalizowany na przedmieściach Lublina, istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Przeszło przezeń prawdopodobnie 150 tys. osób z około 30 krajów, z których około 80 tys. straciło tam życie w egzekucjach i komorach gazowych, a także na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.
W listopadzie 1944 r. założone zostało tu Państwowe Muzeum na Majdanku, jako pierwsze na świecie muzeum martyrologiczne dokumentujące wydarzenia związane z II wojną światową. Odwiedza je rocznie około 100 tys. osób. (PAP)
ren/ pz/