Zdjęcia, pamiątki z ośrodków internowania, a także odznaczenia i nagrody, którym uhonorowany został jezuita o. Stefan Miecznikowski zobaczyć będzie można od piątku na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi. W grudniu mija 10. rocznica śmierci tego legendarnego kapelana łódzkiej Solidarności.
"Wystawą pragniemy upamiętnić tego wybitnego kapłana i duszpasterza, ojca duchowego łodzian, wychowawcę i działacza charytatywnego, który swoją postawą w stanie wojennym i po jego zniesieniu nierozerwalnie wpisał się w historię lat 80. naszego miasta" - podkreśla kuratorka wystawy Anna Walaszczyk.
Na ekspozycji "Ojciec Stefan Miecznikowski SJ. W tym mieście, które szczególnie stało mi się drogie..." można zobaczyć łódzkie zdjęcia z okresu stanu wojennego i z lat 80. XX w., pamiątki z ośrodków internowania, do których przez okres stanu wojennego o. Stefan jeździł z paczkami żywnościowymi, listami, grypsami i wiadomościami dla rodzin i od rodzin uwięzionych.
"Wystawą pragniemy upamiętnić tego wybitnego kapłana i duszpasterza, ojca duchowego łodzian, wychowawcę i działacza charytatywnego, który swoją postawą w stanie wojennym i po jego zniesieniu nierozerwalnie wpisał się w historię lat 80. naszego miasta" - podkreśla kuratorka wystawy Anna Walaszczyk.
Wystawę uzupełniają elementy parateatralne. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądało wyposażenie pokoju kapłana z domu zakonnego, w którym mieszkał przy ul. Sienkiewicza w Łodzi. Działalność i pracę wolontariuszy Jezuickiego Ośrodka Pomocy, którym do końca kierował o. Miecznikowski, przybliża rekonstrukcja darów z zagranicy oraz od mieszkańców Łodzi. Na ekspozycji przypomniano również brutalną akcję milicji i ZOMO, która miała miejsce po mszy świętej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Na wystawie zgromadzono także wiele odznaczeń, nagród i medali, którymi uhonorowano o. Stefana m.in. za działalność charytatywną i społeczną. Jezuita został w 1992 r. Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi, a podczas VII Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarność" otrzymał honorowe członkostwo związku. W 2007 r. pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Wystawę uzupełnia pokaz filmów dokumentalnych, których bohaterem jest Ojciec Miecznikowski, nakręconych przez TVP Łódź w latach 1990-1993.
Ekspozycję będzie można oglądać do 1 marca 2015 r. Towarzyszy jej katalog oraz
bogaty program wydarzeń adresowanych m.in. dla szkół, spotkania wspomnieniowe z udziałem byłych wychowanków i współpracowników o. Stefana, a także sesja popularno-naukowa. Honorowy patronat nad wystawą objęli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i metropolita łódzkiego abp Marek Jędraszewski.
O. Stefan Miecznikowski urodził się w 1921 r. w Warszawie. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 50. opiekował się nowicjatem jezuickim w Kaliszu. W Łodzi pojawił się po raz pierwszy w 1967 r., gdzie objął funkcję duszpasterza akademickiego w kościele ojców jezuitów. Na jego msze święte i homilie ściągały tłumy.
Kilku wychowanków ojca zaangażowanych było w antykomunistycznej organizacji "Ruch". Po rozbiciu grupy w 1970 roku przez Służbę Bezpieczeństwa, procesach sądowych i osadzeniu w więzieniu członków organizacji, władze zakonne poważnie zaniepokoiły się losem o. Stefana. Duszpasterza przeniesiono ponownie do Kalisza.
Do Łodzi powrócił w 1978 roku. Powierzono mu wówczas duszpasterstwo akademickie i duszpasterstwo rodzin. Od pierwszych dni powstania towarzyszył "Solidarności" - został jej kapelanem. Po ogłoszeniu stanu wojennego rozpoczął sporządzanie pierwszych list uwięzionych i internowanych. Organizował pomoc dla zatrzymanych i ich rodzin. Opiekował się osobami pozbawionymi pracy i środków do życia.
Z jego inicjatywy powstał Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym, który objął opieką ok. 500 rodzin działaczy "Solidarności" i opozycji demokratycznej. Organizował tzw. środowe spotkania, na które przyjeżdżali prelegenci z Polski, podyskutować o sprawach, o których nie można było publicznie mówić. Organizował msze za Ojczyznę, inwigilowane przez służby bezpieczeństwa. Był też mediatorem, kiedy łódzka "Solidarność" rozpadła się na dwie główne frakcje.
W 1989 roku opuścił Łódź i przeniósł się na Wybrzeże. W 1998 roku ukazała się książka o. Miecznikowskiego "Rozważania o Ojczyźnie"; rok później wydał "Almanach Harcerski", skierowany do wszystkich, którym bliskie są idee harcerstwa. Zmarł 27 grudnia 2004 roku w Gdyni. Został pochowany w kwaterze oo. jezuitów na cmentarzu na łódzkich Dołach. W 2005 r. mieszkańcy Łodzi wybrali duchownego na najbardziej popularnego łodzianina 15-lecia wolnej Polski. (PAP)
szu/ par/