29.08.2010. (PAP) - Od czwartku we Wrocławiu w ramach obchodów 30-lecia "Soliadarności" można oglądać wystawę "Solidarność to my. Dolny Śląsk VIII 1980 - XII 1981". Została ona zorganizowana przez historyków Archiwum Państwowego oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
29.08.2010. (PAP) - Od czwartku we Wrocławiu w ramach obchodów 30-lecia "Soliadarności" można oglądać wystawę "Solidarność to my. Dolny Śląsk VIII 1980 - XII 1981". Została ona zorganizowana przez historyków Archiwum Państwowego oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa składa się z 16 gablot i 12 plansz prezentujących oryginały i skany dokumentów oraz fotografii ilustrujących powstanie i historię "Solidarności" w skali kraju i regionu.
(Fot. A. Hawałej PAP)
Dokumenty, które znalazły się na ekspozycji, pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Politechnice Wrocławskiej oraz Pracowni Dokumentacji i Badań Życia Politycznego Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawę można oglądać w Archiwum Państwowym do 30 września.
W ramach wrocławskich obchodów w piątek została otwarta w namiocie ustawionym na placu Społecznym wystawa "Solidarny Wrocław". Przedstawia ona historię "Solidarności" i innych ruchów opozycyjnych lat 80., przede wszystkim z perspektywy wrocławskiej.
Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście pomieszczeń, których wnętrza zostały wystylizowane na lata 80. Punktem centralnym wystawy jest ulica, którą organizatorzy ekspozycji nazywają "drogą do wolności". Przy niej znajduje się m.in. sala sądowa z tamtego okresu, cela więzienna, pokój służby bezpieczeństwa i pokój mieszkalny.
Na wystawie znalazło się również kino oraz sala nawiązująca wystrojem do hali stoczniowej. Z drogi, łamiąc beton, wyjeżdża fiat 126p. Ten element ekspozycji nawiązuje do spektakularnej akcji ukrycia 80 mln zł pieniędzy związkowych u kardynała Gulbinowicza przez grupę wrocławskich opozycjonistów.
Na ekspozycji znalazły się również pomieszczenia poświęcone ofiarom represji oraz sala upamiętniająca postać Jana Pawła II.
Wystawa pełna jest oryginalnych przedmiotów z lat 80., których cześć została przekazana organizatorom przez mieszkańców Wrocławia. Można zobaczyć plakaty z tamtego czasu, tabliczki z zakładów pracy, telewizory, w których gen. Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego.
Wystawie towarzyszy publikacja o historii Solidarności, pisana z perspektywy Wrocławia. Ekspozycja będzie otwarta przez trzy miesiące. Jej głównym organizatorem jest wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. (PAP)
pdo/ hes/ mow/