Jak podkreślił w rozmowie z PAP pracujący w obu instytucjach autor koncepcji polichromii, Aleksander Harkawy, mimo że projekt był przede wszystkim wzorowany na elementach klasycystycznych z lat 20. XIX wieku, nawiązuje także do działalności obecnych lokatorów pałacu.
"Specjalnie próbowaliśmy tak wykonywać polichromię, by z jednej strony nawiązać do sztuki tamtego czasu, a z drugiej umieścić motywy związane z Zespołem. Nie wyklucza się to nawzajem, bo elementy muzyczne były obecne w sztuce tamtego czasu" - powiedział Harkawy, przypominając, że w latach 20. XIX wieku pałac uzyskał swój obecny kształt.
Przez trzy tygodnie artyści wykonali prace na powierzchni ok. 150 m kw. Ozdobili polichromią 15 pól, na które podzielony jest sufit recepcji. Można na nich odnaleźć elementy muzyczne, rozety i złocenia.
Prace studentów w koszęcińskim pałacu podzielono na kilka etapów. W czasie ubiegłorocznych wakacji ozdobili oni Salę Kolumnową, w przyszłym roku skupią się na malowaniu ozdobnych ornamentów na ścianach recepcji pałacu. Adepci malarstwa z Akademii im. Jana Długosza swoje dzieła wykonują za darmo, w ramach letnich praktyk studenckich. ZPiT "Śląsk" zapewnia im materiały niezbędne do pracy, nocleg oraz wyżywienie.
Równocześnie trwa remont pałacu, który - poza pracami konserwatorskimi - obejmuje m.in. zmianę układu wejść do budynku. Jego skutkiem ma być nadanie budynkowi nowego charakteru i dostosowanie go do potrzeb Zespołu. "Chcielibyśmy zmiany połączyć ze stworzeniem pełnego wystroju części reprezentacyjnej obiektu, na który składa się także wyposażenie pomieszczeń zajmowanych przez +Śląsk+" - powiedział Harkawy.
Koszęciński pałac znajduje się w kompleksie obejmującym - oprócz budynku - także kilkunastohektarowy park. Wybudowany w XVII wieku obiekt był kilkunastokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Obecny kształt uzyskał na przełomie 1829 i 1830 roku.(PAP)
mgr/ kon/ hes/