Podczas rozpoczynającego się w połowie września przedsięwzięcia fotograficy z Polski i Niemiec wybiorą kilkanaście obiektów przemysłowych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ruhry. Po ich sfotografowaniu wymienią się zdjęciami i będą szukać wśród nich podobieństw, czyli tytułowych stron lustra.
"Pomyśleliśmy, że industrialne dziedzictwo kulturowe w obu regionach jest bardzo podobne. Chcielibyśmy pokazać, jak Zagłębie Ruhry sobie z nim poradziło. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak i my możemy wykorzystać naszą poprzemysłową architekturę" - powiedział PAP dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego Aleksander Maicher.
Chodzi też o to, by zachęcić młodzież z Polski i Niemiec do poznania i przedstawienia swojego regionu sąsiadom. Organizatorzy liczą, że uda im się dotrzeć do wielu odbiorców, by uwrażliwić ich na piękno poprzemysłowego dziedzictwa i ukazać podobieństwa łączące Zagłębie Ruhry z Górnym Śląskiem.
Dyskusje na temat industrialnego charakteru obu regionów odbędą się w ramach warsztatów fotograficznych w obu krajach. Ich uczestnicy porozmawiają o możliwości wykorzystania potencjału zamkniętych obiektów przemysłowych, które zostaną sfotografowane.
Efekty pracy artystów zostaną zaprezentowane 23 października w Rudzie Śląskiej podczas wernisażu wystawy fotografii. Wtedy będzie można też porozmawiać z autorami zdjęć na panelu dyskusyjnym.
Jak powiedział dyrektor Maicher, projekt jest adresowany głównie do amatorów. Chętni mogą się zgłaszać do 13 września na stronie internetowej Instytutu.
"Chodzi nam o pasjonatów, przede wszystkim młodych, którzy - dzięki wymianie doświadczeń - będą budować nić porozumienia między sobą. Wszystkie nasze projekty staramy się tworzyć tak, by osiągnąć dialog i porozumienie będące głównym celem naszej działalności, nawet jeśli nie są one na pierwszym planie" - wyjaśnił dyrektor wykonawczy Instytutu.
Projekt wspierany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Realizujący go Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego skupia się głównie na edukacji młodzieży w duchu otwartości i dialogu. Działająca od jesieni 2008 roku placówka jest także miejscem prezentacji pamiątek po Karskim, przekazanych przez wykonawczynię jego testamentu, Kayę Mirecką-Ploss.
Urodzony w 1914 roku w Łodzi Jan Karski swoją karierę rozpoczął jako dyplomata w konsulacie polskim w Gliwicach. Podczas II wojny światowej był emisariuszem Armii Krajowej i kurierem rządu polskiego na uchodźstwie. Jego napisana w 1944 roku książka pt. "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu", opisująca sytuację w okupowanej Polsce, stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. W 1995 roku Karski został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 roku. (PAP)
mgr/ kon/ hes/ gma/