Ponad siedmiuset uczestników - wojów, rzemieślników, zielarzy i tancerzy - weźmie udział XIII Międzynarodowym Zjeździe Wojowników Słowiańskich w Grzybowie (wielkopolskie). Hasło dwudniowego zjazdu, który rozpocznie się w sobotę, brzmi: "Gry, igrzyska, swawole”.
"Skupiamy się na grach i rozrywkach średniowiecznych Słowian. Będzie można zobaczyć, jak się gra w kubbę, protoplastę dzisiejszej piłki nożnej, a także w szachy czy w kości w średniowiecznym kasynie. W kasynie można było przegrać złoto, ekwipunek, a nawet życie” – powiedział PAP Jacek Wrzesiński z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które jest współorganizatorem zjazdu.
Odtwarzający średniowieczną atmosferę uczestnicy będą mieszkać w obozie składającym się z około 200 namiotów. Będzie w nim można podziwiać rzemiosło wczesnośredniowieczne i spróbować tradycyjnego jadła.
Oprócz sportowych, odbywać będą się także tradycyjne turnieje, m.in. turniej wojów o tytuł Komesa (zwierzchnika administracji i wojska) Grodu Grzybowskiego i turniej łuczniczy, przewidziany także dla publiczności.
Zjazd Grzybowski jest - po Festiwalu Wikingów na Wolinie - drugą co do wielkości imprezą wczesnośredniowieczną w Polsce. I Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich odbył się w 1999 roku w Lednicy. Następnie - po roku przerwy - przeniósł się do Grzybowa, gdzie odbywa się cykliczne do dziś.
Grodzisko w Grzybowie koło Wrześni to pozostałość po największym na ziemiach Polan grodzie książęcym z przełomu X i XI w.(PAP)
kpr/ hes/