Dom Spotkań z Historią oraz Instytut Camőesa w Warszawie zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej "(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku: od upadku monarchii do Rewolucji Goździków" - 25 kwietnia 2014 (piątek), godz. 18.30, DSH ul. Karowa 20.
Ekspozycję, którą patronatem honorowym objęła ambasada Portugalii w Polsce, otwieramy w 40. rocznicę wybuchu Rewolucji Goździków, 25 kwietnia 1974 roku.
Na wystawie pokażemy ponad 120 nieznanych w Polsce archiwalnych zdjęć ukazujących najważniejsze wydarzenia i życie codzienne w Portugalii w XX wieku, w tym 25 fotografii wykonanych przez Alfredo Cunhę w dniu wybuchu rewolucji. Kraj był sceną czterech przemian ustrojowych w XX wieku – począwszy od monarchii, przez republikę i dyktaturę Salazara, aż po demokrację, którą przyniosła Rewolucja Goździków. To niezwykle ciekawy obraz siedmiu dekad z życia jednego z najstarszych państw Europy. Wstęp wolny.
„Praca nad wyborem zdjęć była trudna. Odwiedziłem najważniejsze archiwa prasowe, szukałem też w mniejszych zbiorach. Spośród tysięcy obrazów wiele musiałem odrzucić. Przyjąłem podwójne kryterium: z jednej strony swoje wybory uzależniałem od wartości estetycznej fotograficznego spojrzenia i obecnych w nim śladów różnych nurtów fotografii dokumentalnej; z drugiej strony – poszukiwałem jak najwierniejszego przedstawienia realiów każdego momentu. Starałem się uciec od ilustracyjnego ukazania instytucjonalnego obrazu kolejnych reżimów i ich ceremoniału, aby położyć nacisk na obyczaje zróżnicowanych mikrokosmosów, które razem tworzą społeczeństwo” - Rui Prata, kurator wystawy, marzec 2014.
Patronem medialnym wystawy jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez PAP i MHP.
(DSH)