Kilkuset zagranicznych pielgrzymów uczestniczyło w sobotę w Gietrzwałdzie na Warmii w centralnych uroczystościach diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży. Poprzedziła je piesza pielgrzymka z odległego o 18 km Olsztyna.
Pątnicy wyruszyli rano sprzed olsztyńskiej bazyliki konkatedralnej pw. św. Jakuba. W pieszej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie wzięło udział kilkuset młodych ludzi z Francji, Niemiec, Austrii, Rosji i Łotwy. Po drodze każda z grup śpiewała pieśni religijne w swoim ojczystym języku.
Towarzyszyli im wolontariusze i polskie rodziny, u których pątnicy zatrzymali się na czas Dni w Diecezjach na Warmii, poprzedzających ŚDM w Krakowie.
Organizatorom zależało, żeby wizyta i modlitwa pielgrzymów z zagranicy w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej stały się dla nich ważnym przeżyciem duchowym. Miało to być również wspólne, radosne spotkanie z polską młodzieżą, a jednocześnie forma dziękczynienia za czas spędzony na Warmii.
Podczas mszy św. odprawionej na gietrzwałdzkich błoniach ks. abp. koadiutor Józef Górzyński powiedział, że Dni w diecezjach są okazją nie tylko do wzajemnego poznania się gospodarzy i pielgrzymów z całego świata, ale także do poznania tych miejsc, które mają szczególne znaczenie dla chrześcijańskiej tradycji. Jak mówił, są wśród nich takie, które Bóg sam naznaczył swoją szczególną obecnością i łaską. "W takim miejscu właśnie się znajdujemy" - dodał.
Duchowny przypomniał historię Gietrzwałdu. Ta warmińska wieś jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. Gietrzwałdzkie objawienia miały miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia Barbara Samulowska. Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.
Zdaniem arcybiskupa ta historia jest jednym z przykładów, że to właśnie do młodych ludzi Bóg zwraca się, kiedy pragnie przekazać ważne przesłanie dla świata.
"Dzisiaj to do was mówi Bóg, byście jego orędzie miłosierdzia usłyszeli, głęboko w nie uwierzyli i ponieśli do świata, który tego miłosierdzia bardzo potrzebuje. Niech na tej drodze i w tej misji towarzyszy wam Maryja, matka miłosierdzia, która tu w Gietrzwałdzie zapewniała: +ja zawsze będę z wami+" - mówił.
Po nabożeństwie na gietrzwałdzkich błoniach prezentowały się grupy z poszczególnych krajów uczestniczące w warmińskich Dniach Diecezji. Potem wierni wzięli udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Uczestniczący w uroczystościach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który przyszedł do Gietrzwałdu z pielgrzymką młodych pielgrzymów, powiedział PAP, że ich radość i przeżywanie wiary udzielają się wszystkim wokół. Jak przyznał, był ciekaw, czy atmosfera panująca na ŚDM zmieniła się od czasów, kiedy sam jeździł na nie w młodości.
"Widzę, że to się specjalnie nie zmienia. Jest tyle samo radości, entuzjazmu, wzajemnej życzliwości, możliwości poznawania różnych kultur, tradycji i sposobów komunikowania się z ludźmi. To jest budujące i tak sobie wyobrażam wspólną cywilizację opartą na chrześcijaństwie" - mówił wojewoda.
Na zakończenie gietrzwałdzkich uroczystości zaplanowano wieczorny koncert zespołu "Mocni w wierze", na którym będą bawić się wspólnie młodzi pielgrzymi z zagranicy i ich rówieśnicy z Polski. Przez ostatnie kilka dni wielu z nich zdążyło się już zaprzyjaźnić.
"To są naprawdę mili, pogodni ludzie. Można się z nimi dogadać, bo nawet jeśli nie znamy jakiegoś słowa albo oni czegoś nie wiedzą, to i tak uśmiech wystarczy, żeby załatwić praktycznie wszystko" - powiedziała PAP Kinga Rynkowska, jedna z wolontariuszek opiekujących się grupą z Francji.
Inna z wolontariuszek Karolina Osowska mówiła, że zagraniczni pielgrzymi są zadowoleni z pobytu na Warmii, a największe wrażenie zrobiła na nich duża ilość zieleni i jezior.
Niedzielę pielgrzymi z zagranicy spędzą indywidualnie z polskimi rodzinami, u których mieszkają w czasie całego pobytu w Olsztynie. Dzień później wyjadą na centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka, które odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.
(PAP)
mbo/ ala/