Spotkania z reportażystami i pisarzami m.in. Magdaleną Grzebałkowską, Anetą Prymaką-Oniszk, Dariuszem Rosiakiem czy Jackiem Dehnelem, premiera reportażu Anety Prymaki-Oniszk "Bieżeństwo 1915", ale też dyskusja i koncert - złożą się na rozpoczęty w środę w Białymstoku 7. Festiwal Literacki "Zebrane".
Impreza, której celem jest promowanie czytelnictwa i edukacji czytelniczej, potrwa do soboty. Jej organizatorem jest stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów.
W tym roku na festiwalu będzie dominować tematyka związana ze Wschodem, Bliskim Wschodem oraz migracją w czasach kryzysu - powiedział PAP jeden z organizatorów "Zebranych" dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas festiwalu premierę będzie miał reportaż Anety Prymaki-Oniszk "Bieżeństwo 1915". Bieżeństwo (z ros. uchodźstwo) to masowa ucieczka ludności głównie (choć nie tylko) wyznania prawosławnego latem i wczesną jesienią 1915 r. przed nadciągającą armią niemiecką. Miało to miejsce na ziemiach obecnej wschodniej Polski oraz zachodniej Białorusi i Ukrainy. Kochanowski powiedział, że bieżeństwo to historia bardzo uniwersalna, którą interesują się ludzie nie tylko w Polsce i warto przywrócić jej pamięć.
Wśród innych zaproszonych autorów poruszających w swoich książkach temat migracji i Wschodu na festiwalu będzie można posłuchać m.in. tegorocznej finalistki Nagrody Nike i zdobywczyni nagrody publiczności - Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki "1945. Wojna i pokój" oraz Dariusza Rosiaka, autora reportażu "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan". Odbędzie się też spotkanie z Piotrem Nesterowiczem, który ostatnio wydał reportaż "Każdy został człowiekiem" o ludziach, którzy przeprowadzili się ze wsi do miast.
Na festiwal przyjedzie też litewska pisarka Kristina Sabaliauskaite, która w swoich powieściach porusza temat historii i wspólnoty. Kochanowski powiedział, że jej książki mają grono fanów na Litwie, organizowane są spacery śladem bohaterów jej książek.
W ramach festiwalu odbędzie się też dyskusja o tym skąd się biorą książki, w której wezmą udział redaktor Instytutu Wydawniczego "Znak" Jerzy Illga i współzałożycielka wydawnictwa W.A.B Beata Stasińska.
Festiwal został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miasta Białystok.
W poprzednich edycjach festiwalu "Zebrane" odbyły się spotkania autorskie m.in. z Lidią Ostałowską, Tadeuszem Sobolewskim, Filipem Springerem, Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Kąckim, Jackiem Dehnelem, pochodzącym z Białegostoku Ignacym Karpowiczem czy Sylwią Chutnik. (PAP)
swi/ mow/