Teatr przy stoliku w Olsztynie, wyjątkowa forma prezentacji spektakli, obchodzi jubileusz 20 - lecia. Cykl autorski Elżbiety Lenkiewicz, wieloletniego kierownika literackiego Teatru Jaracza w Olsztynie, od początku istnienia zyskał sympatię i zainteresowanie widzów.
"Prezentacja dramatów w formie czytanej, z pełną aktorską interpretacją, wyzwala wyobraźnię, emocje, a poprzez bliski, intymny wręcz kontakt z odbiorcą – rodzi szczególne przeżycia i wzruszenia" - powiedziała PAP Elżbieta Lenkiewicz.
Zauważyła, że cykl zrodził się z inicjatywy dwóch olsztyńskich aktorów Teatru im Jaracza w Olsztynie Tadeusza Madei i Władysława Jeżewskiego, którzy zaproponowali taką formę czytania dramatów. "Pamiętali ją z wcześniejszych lat, gdy pracowali w teatrach Wybrzeże i w Bydgoszczy. Ówczesny dyrektor Teatru Jaracza Zbigniew Marek Hass przyklasnął pomysłowi. Mnie przypadło zadanie znalezienia tekstu. Tadeusz Madeja, Władysław Jeżewski oraz Stefan Burczyk przeczytali wówczas sztukę rumuńskiego dramaturga Matei Visnieca +Zatrudnimy starego clowna+"- podkreśliła.
Jak wspomina autorka cyklu, na pierwsze przedstawienie Teatru przy stoliku przyszły tłumy ludzi, następnym razem poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej, bo aktorzy przeczytali sztukę psychologiczną "Sonatę jesienną" Ingmar Bergmana. Na prezentację dramatu przyszło jeszcze więcej widzów.
"Ukształtowała się stała publiczność, która pokochała cykl z różnych powodów. Teatr przy stoliku zapewnia bezpośrednie obcowanie z aktorem, który nawiązuje intymny kontakt z odbiorcą, tworzy się więź emocjonalna, ten skromny teatr oddziałuje na wyobraźnię, uruchamia emocje, wszystko razem tworzy bardzo ciekawa jakość"- oceniła.
Cykl czytanych dramatów działał w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie 17 sezonów, po czym musiał opuścić placówkę.
Widzowie jednak tak bardzo domagali się kontynuacji, że autorce cyklu udało się go wznowić pod auspicjami Towarzystwa Kultury Teatralnej dzięki dofinansowaniu z urzędu miasta w Olsztynie. Partnerami teatralnego przedsięwzięcia stali się Biblioteka Miejska, Teatr Lalek oraz kino studyjne Awangarda.
Elżbieta Lenkiewicz podkreśliła, że kryterium doboru sztuk do Teatru przy stoliku to wysoka jakość tekstu.
"To musi być bardzo dobra jakość literacka, dlatego, że aktor nie ukryje się za niczym, nie zasłoni się rekwizytem, działaniem scenicznym, kostiumem, światłem. Aktor siedzi przed widzami z tekstem i jakiekolwiek niedoskonałości wynikające z konstrukcji dramatu będą bezlitośnie obnażone" - wyjaśniła.
W ciągu 20 lat aktorzy Teatru przy stoliku przeczytali 183 różnorodne tematycznie, problemowo i gatunkowo sztuki. Od 19 lat cykl Teatr przy Stoliku obecny jest nie tylko w Olsztynie, ale także w całym regionie, a nawet poza nim, prowadząc swoistą działalność misyjną, która dotychczas objęła swoim zasięgiem 97 miejscowości – od Gołdapi po Dywity. W tym sezonie działalność objazdowa jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Na jubileusz cyklu, aktorzy Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk, przygotowali sztukę zaprzyjaźnionego z Teatrem przy Stoliku autora sztuk teatralnych, powieści, opowiadań, wierszy, limeryków, felietonów – Jerzego Szczudlika pt. "Ostatnia rola". Prezentacja sztuki odbędzie się 21 listopada w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej Planeta 11 w Olsztynie. (PAP)
ali/ agz/