Odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność architektoniczną w Łodzi Henryka Hirszenberga poprzedziło otwarcie wystawy "Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Od czwartku dzieła artystów będzie można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi.
Tablica poświęcona pamięci najmłodszego z trójki braci artystów zawisła na budynku obecnego gimnazjum i liceum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi. Gmach szkoły zaprojektowany w 1925 roku przez Henryka Hirszenberga, został oddany do użytku w listopadzie 1928 r. z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczyła w środę m.in. córka urodzonego w Łodzi architekta i grafika - Ofra Bruno Hirszenberg.
"Ten gest jest odnowieniem godności pamięci mojego ojca. Sama do ubiegłego roku w ogóle nie wiedziałam o istnieniu tego budynku. Za przywrócenie tej pamięci muszę podziękować zespołowi Muzeum Miasta Łodzi, który wyszukał różne istotne fakty z historii mojego ojca. Nie znałam ich, bo on nigdy nie mówił o sobie. Jestem za to wdzięczna, a także dumna, bo budynek jest piękny" – powiedziała w rozmowie z PAP.
Henryk Hirszenberg (ur. w 1885 r. w Łodzi; zm. w 1955 w Tel Awiwie) pochodził z rodziny, która odegrała ważną rolę w dziejach łódzkiej sztuki. Zajmował się architekturą, grafiką i rysunkiem. Tworzył przede wszystkim w okresie międzywojennym, szukając w architekturze funkcjonalnych rozwiązań. Specjalizował się w koncepcjach budynków użyteczności publicznej oraz domów mieszkalnych.
W Łodzi oprócz gmachu szkoły, zaprojektował m.in. szpital Kasy Chorych przy ul. Łagiewnickiej i kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 97. Projektował również wnętrza i detale rzeźbiarskie w stylu art deco.
W 1935 r. wyjechał do Palestyny i zamieszał w Tel Awiwie, gdzie opracował teoretyczne studia dot. obudowy ziem polskich po zniszczeniach wojennych.
Upamiętnienie architekta jest częścią projektu Muzeum Miasta Łodzi poświęconego braciom Hirszenberg. Rozpoczęła go ubiegłoroczna konferencja z udziałem ekspertów z Polski i Izraela, na której przedstawiono rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano wiedzę o ich twórczości i życiu.
W czwartek w łódzkim muzeum odbędzie się wernisaż wystawy "Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Będzie to pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna ekspozycja dzieł autorstwa malarzy Samuela i Leona oraz Henryka.
W Łodzi najbardziej znana jest twórczość Samuela, który pracował dla Izraela Poznańskiego, zdobiąc swoimi pracami jego pałac przy ul. Ogrodowej, gdzie obecnie znajduje się siedziba muzeum. W ostatnim czasie w placówce odrestaurowano cztery dzieła artysty - "Kobieta z lirą", "Krajobraz z jeźdźcem", "Pejzaż ze sceną rodzajową" oraz "Dziewczyna z owocami" - zdobiące jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu – Salę Jadalną. Odzyskano także utracony po wojnie obraz "Laura".
"Na ekspozycję składa się ponad sto wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów. Zgromadziliśmy je z różnych placówek muzealnych i instytucji z Polski i Europy oraz od kolekcjonerów prywatnych. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny zachęcający do aktywnego zwiedzania i multimedialne aplikacje prezentujące historię reprezentacyjnych sal pałacu oraz spotkania z badaczami twórczości braci Hirszenberg" - powiedział PAP kierownik działu sztuki Muzeum Miasta Łodzi Adam Klimczak.
Wystawę w Łodzi będzie można oglądać do 5 marca 2017 r. Następnie ekspozycja będzie prezentowana w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. (PAP)
bap/ agz/