Muzeum Historii Polski kieruje swoje publikacje zarówno do pasjonatów historii, jak i specjalistów zajmujących się jej zgłębianiem – mówi PAP Dorota Szkodzińska z działu wydawnictw i zasobów cyfrowych MHP. W czwartek rozpoczęły się w Warszawie Targi Książki Historycznej.
Publikacje Muzeum Historii Polski już po raz trzeci goszczą w Salonie Książki Muzealnej Targów Książki Historycznej. MHP prezentuje swoje nowości wydawnicze, m.in. „Dziennik 1918–1921” Władysława Konopczyńskiego z serii „100-lecie niepodległości”.
„Wydany przez Muzeum Historii Polski +Dziennik+ to bardzo ciekawe źródło dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć, jak inne było tempo życia w latach dwudziestych XX wieku. Niesamowite wrażenie robi to, jak prof. Władysław Konopczyński organizował swoją pracę naukową, wykłady, prowadził gospodarstwo, a jednocześnie miał intensywne życie towarzyskie i rodzinne. Codzienność krakowskiego profesora w latach tuż po odzyskaniu niepodległości może być interesująca nie tylko dla specjalistów” – mówi Dorota Szkodzińska. W przyszłym roku w ramach wspomnianej serii wydawniczej ukażą się wspomnienia innych wybitnych postaci II RP: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Daszyńskiego.
Od momentu powstania w 2006 roku Muzeum Historii Polski wydało samo lub we współpracy z innymi instytucjami blisko 70 tytułów, wśród nich m.in. katalogi wystaw, antologie i wybory, tomy zbiorowe i publikacje pokonferencyjne, monografie naukowe, biografie i memuaria, a także książki z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” oraz materiały audiowizualne.
Wśród książek opublikowanych przez Muzeum w 2016 r. są również publikacje o historii szlacheckiej Rzeczpospolitej. „Wydany przez MHP +Palus sarmatica+ to esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej autorstwa Krzysztofa Koehlera. Ten leksykon jest efektem kilkuletniej twórczości autora na prowadzonym pod auspicjami MHP blogu, który przedstawia obyczajowość i kulturę staropolską I Rzeczpospolitej” – powiedziała.
Dla węższego grona specjalistów przeznaczony jest opracowany przez młodych historyków z Instytutu Historycznego UW oryginalny przewodnik po dawnej Rzeczpospolitej pt. „Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej”. „Projekt, którego rezultatem jest ta książka pokazuje jak współistniały różne wyznania na wschodnich terenach wielokulturowej Rzeczpospolitej” – podkreśliła.
Dorobek I Rzeczpospolitej zostanie przypomniany również za sprawą wydanego przez Muzeum najstarszego spisanego w języku polskim „Żywota św. Kazimierza królewica polskiego i książęcia litewskiego”. „To wyjątkowa publikacja, ponieważ dzieło to uważano za zaginione przez niemal czterysta lat. Zostało odnalezione w jednej z lwowskich bibliotek” – zaznaczyła.
Na Targach zostanie zaprezentowany także zbiór artykułów poświęconych biografii wybitnego emigracyjnego polityka i społecznika Albina Tybulewicza. Publikacja jest efektem konferencji, która odbyła się w 2014 roku w związku z wystawą Muzeum Historii Polski „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940–1990”.
Od momentu powstania w 2006 roku Muzeum Historii Polski wydało samo lub we współpracy z innymi instytucjami blisko 70 tytułów, wśród nich m.in. katalogi wystaw, antologie i wybory, tomy zbiorowe i publikacje pokonferencyjne, monografie naukowe, biografie i memuaria, a także książki z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” oraz materiały audiowizualne.
W 2014 roku album „Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura” został uhonorowany Nagrodą Klio w kategorii edytorskiej.
„Nasze publikacje staramy się kierować do wszystkich osób zainteresowanych historią - pasjonatów historii, jak i naukowców zajmujących się profesjonalnym badaniem dziejów Polski. Stąd w naszej ofercie wydawniczej jest zarówno +Palus sarmatica+, jak i wydawnictwa źródłowe, takie jak dzienniki Konopczyńskiego, które adresowane sa do zainteresowanych historią II RP. Również +Żywot św. Kazimierza+ opracowaliśmy, tak aby była interesująca dla specjalistów z różnych dziedzin, na przykład polonistów i historyków Kościoła” – powiedziała Szkodzińska.
Ideą Salonu Książki Muzealnej, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Stowarzyszenie Muzealników Polskich i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, jest prezentacja publikacji muzeów z całej Polski. Dzięki temu w jednym miejscu stworzono okazję do zapoznania się z zakresem działań placówek i spektrum ich badań naukowych.
Targi w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego dostępne będą dla odwiedzających od 24 do 27 listopada. Wstęp na imprezę jest wolny.
Michał Szukała (PAP)
szuk/ mjs/ ls/ agz/