W czwartek rano ruszają prace sejmowej podkomisji ds. projektów wprowadzających reformę edukacji. Posłowie sejmowych komisji: edukacji oraz samorządu nie zgodzili się na przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektów. Sprawozdanie podkomisji ma być gotowe na przyszły tydzień.
Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe. Zgodnie z nimi, w miejsce obecnie istniejących rodzajów szkół mają powstać: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby się rozpocząć w roku szkolnym 2017/2018.
O przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektów wnosiły: PO, Nowoczesna i PSL proponując termin 14 grudnia. Wniosek przeciwny złożył PiS. Przeciwko wysłuchaniu publicznemu zagłosowało 39 posłów, 26 poparło wnioski opozycji. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Projekty trafiły do prac w liczącej 15 osób podkomisji. Ta rozpocznie prace w czwartek rano i - jak powiedziała PAP jej przewodnicząca, Marzena Machałek (PiS) - chciałaby je zakończyć w piątek wieczorem.
"Jutro i pojutrze, całe dnie będzie pracowała podkomisja. Jeśli nie zdążymy wypracować sprawozdania, to jesteśmy przygotowani, żeby pracować we wtorek. Później to idzie do legislatorów i czwartek i piątek będzie przyjęcie sprawozdania przez komisje" - zapowiedziała Machałek.
Wtorkowe posiedzenie połączonych komisji zdominowała dyskusja nad wnioskami o przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Wnioskodawcy argumentowali, że jest ono niezbędne, bo - ich zdaniem - nie było właściwie przeprowadzonych konsultacji społecznych projektów reformy.
Krystyna Szumilas (PO) argumentowała, że do PO zgłasza się wiele środowisk: rodziców, samorządów, nauczycieli i informuje, że nie mieli możliwości uczestniczenia w konsultacjach społecznych, "że takie konsultacje nie były prowadzone i nie wysłuchano ich głosu". Szumilas powołała się m.in. na stanowisko samorządów terytorialnych, które wnoszą o "zorganizowanie wysłuchania publicznego".
Podobne argumenty podnosiło PSL. Krystian Jarubas mówił, że do klubu tej partii zgłasza się wiele organizacji m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, które "zgodnie stwierdzają, że takie wysłuchanie publiczne powinno być przeprowadzone". "Mamy do czynienia z jedną wielką niewiadomą" - mówił o reformie edukacji Jarubas.
Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) podkreślała, że dotychczas konsultacje społeczne dotyczące reformy były tylko "markowane". "Jest to reforma, która wpływa na funkcjonowanie wielu samorządów, jest to coś, co powinniśmy robić z uwagą i spokojem. Dlatego wydaje się czymś normalnym, że tego rodzaju zmiana powinna być szeroko przedyskutowana, powinna zyskać pełną akceptację społeczną wszystkich środowisk w nią zaangażowanych" - mówiła Lubnauer. Dodała, że wysłuchanie publiczne pozwoliłoby się wszystkim wypowiedzieć.
Wnioski o wysłuchanie publiczne poparł przewodniczący sejmowej komisji samorządu, Andrzej Maciejewski (Kukiz'15). jak mówił do komisji wpłynął wniosek od pięciu korporacji samorządowych o wysłuchanie publiczne.
Marzena Machałek (PiS), która wniosła o odrzucenie propozycji wysłuchania publicznego argumentowała, że głos korporacji jest szanowany, ale wszelkie postulaty będą mogły teraz być rozpatrywane w postaci poprawek podczas prac podkomisji i komisji.
"Przed nami myślę, że co najmniej kilkanaście godzin prac w podkomisji, przy udziale wszystkich stron społecznych i myślę, że wielogodzinna praca w komisjach czyli debata w zasadzie w Sejmie się rozpoczyna, a nie kończy" - powiedziała Machałek.
Komisje nie zgodziły się na wysłuchanie głosu pięciorga rodziców, reprezentujących szkolne rady rodziców z różnych miejsc w Polsce.
Po posiedzeniu komisji rodzice wystąpili na konferencji prasowej, którą zorganizowali posłowie PO. Rodzice mówili, że nie pozwolono im zabrać głosu w dyskusji, a także nie została uwzględniona ich propozycja, aby nt. planowanych zmian odbyło się wysłuchanie publiczne. Zarzucili, że reforma edukacji jest "nieprzygotowana, nieskonsultowana i niepoliczona". (PAP)
js/ tgo/ wkt/