Niemiecki Federalny Fundusz Filmowy dołączył do Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. W piątek we Wrocławiu podpisano porozumienie w tej sprawie. Dzięki nowemu partnerowi roczny budżet Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego wzrośnie z 300 do 500 tys. euro.
Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy rozpoczął działalność w 2015 r., kontynuując prace funkcjonującego od 2005 r. Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego, który wspierał rozwój wspólnych projektów filmowych. Od 2005 r. dofinansowano w ramach tej inicjatywy 33 projekty filmowe, w tym najnowszy film Agnieszki Holland "Pokot", którego premierę zaplanowano na przyszły rok.
Do tej pory w skład Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego wchodziły: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dwie regionalne niemieckie organizacje filmowe – Medienboard Berlin-Brandenburg oraz Mitteldeutsche Medienfoerderung.
"Dziś do funduszu dołączył Federalny Fundusz Filmowy. To jest wyróżnienie, ponieważ do tej pory Niemcy na poziomie centralnym mieli podpisane porozumienie jedynie z Francją" - powiedziała Magdalena Sroka dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).
Dodała, że roczny budżet Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego po przystąpieniu nowego partnera wzrośnie z 300 do 500 tys. euro. Wkład PISF do budżetu wzrośnie ze 100 do 150 tys. euro.
W ramach funduszu producenci filmowi mogą ubiegać się o wsparcie zarówno na etapie rozwoju projektu, jaki i na etapie produkcji. "Maksymalne dofinansowanie na rozwój projektu bądź na produkcję to 70 tys. euro. Można przy tym sumować kwoty dotacji; na przykład starając się o dotacje również w poszczególnych organizacjach, które wchodzą w skład Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego" - powiedziała Sroka.
Porozumienie z niemieckim Federalny Funduszem Filmowym zostało podpisane we Wrocławiu, w przeddzień gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.(PAP)
pdo/pat/