Wystawy, wykłady, warsztaty, spotkania i gra miejska znalazły się w programie obchodów w województwie łódzkim 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które przygotował łódzki Instytut Pamięci Narodowej.
W sobotę w Bełchatowie otwarta została wystawa plenerowa "586 dni stanu wojennego". Ekspozycja przygotowana przez Instytut zaprojektowana jest w formie kalendarza i ukazuje w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia i zjawiska "jednego z najdramatyczniejszych okresów najnowszej historii Polski" – od ogłoszenia dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. do jego zniesienia 22 lipca 1983 r.
Ekspozycję w Bełchatowie będzie można oglądać do 20 grudnia. Wystawa "586 dni stanu wojennego" prezentowana będzie również od 13 grudnia w Kutnie.
Jak informuje Marzena Kumosińska z łódzkiego IPN, w niedzielę w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Łodzi odbędzie się gra miejska "Stan wojenny w Łodzi – Orła Wrona nie pokona", której celem jest przybliżenie związanych z Łodzią miejsc i postaci, pełniących ważne role i funkcje podczas stanu wojennego. Gra przygotowana została staraniem łódzkiego oddziału stowarzyszenia "Studenci dla Rzeczpospolitej", pod patronatem IPN w Łodzi.
Z kolei w poniedziałek w historycznej siedzibie Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi (obecnie Instytut Europejski) zaplanowano spotkanie, którego główną częścią ma być zapowiedź najnowszej publikacji łódzkiego IPN - "Jest strasznie dużo dobrych ludzi…". Stan wojenny w korespondencji i zapiskach mieszkańców Łodzi i regionu zaprezentuje Milena Przybysz z IPN w Łodzi i współautorka opracowania.
W dniach 12-13 grudnia łódzki IPN, emitując 10-sekundowe pokazy slajdów na telebimie w Manufakturze, będzie zachęcać do udziału w ogólnopolskiej akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności". Może wziąć w niej udział każdy, zapalając świeczkę 13 grudnia o godz. 19.30 w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
W programie spotkania znalazły się również m.in. rozmowy z internowanymi działaczami opozycji i członkami NSZZ "Solidarność" z Łodzi.
Kumosińska zwraca uwagę, że w dniach 12-13 grudnia łódzki IPN, emitując 10-sekundowe pokazy slajdów na telebimie w Manufakturze, będzie zachęcać do udziału w ogólnopolskiej akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności". Może wziąć w niej udział każdy, zapalając świeczkę 13 grudnia o godz. 19.30 w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali mieszkańcy "ówczesnego wolnego świata". Na znak jedności z rodakami świecę w oknie pałacu apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan.
We wtorek 13 grudnia zaplanowano m.in. spotkanie i warsztaty edukacyjne w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, w trakcie których odbędzie się m.in. pokaz sitodruku oraz maszyn drukarskich ze zbiorów Muzeum. W Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi odbędzie się koncert finałowy kolejnej już edycji konkursu "Piosenki stanu wojennego". Tego samego dnia w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się finał konkursu historycznego "13 grudnia roku pamiętnego…".
W ramach obchodów wprowadzenia stanu wojennego od grudnia prezentowana będzie w Kościele Ojców Jezuitów w Łodzi wystawa "Kapłan i wychowawca. Ojciec Stefan Miecznikowski TJ (1921-2004)". Opowiada ona o legendarnym jezuicie, kapelanie NSZZ "Solidarność".
W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i oddziały wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej; zmilitaryzowano także najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Zawieszone zostało wydawanie prasy, z wyjątkiem dwóch gazet ogólnokrajowych ("Trybuny Ludu" i "Żołnierza Wolności") oraz 16 terenowych dzienników partyjnych.
Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników. (PAP)
jaw/ pb/