13.12.2016–13.12.2016
We wtorek, 13 grudnia – w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – w godz. 17.00–20.00 odbędzie się wieczór filmowy w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20). Wstęp wolny.
Program:
17.00–18.00
OBŁAWA – film dokumentalny, Polska 2011, scen. i reż. Anna Mrowińska, 50’
13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego internowano czołowych opozycjonistów i przywódców „Solidarności”. Bohaterami dokumentu są działacze ówczesnej opozycji, którzy zostali osadzeni w ośrodku wojskowym w Jaworzu, położonym na terenie poligonu drawskiego (znaleźli się tam m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Władysław Bartoszewski, Stefan Niesiołowski, Grzegorz Boguta, Andrzej Celiński, Ryszard Bugaj i byli przetrzymywani do maja 1982 roku). Po prawie trzydziestu latach przyjechali do Jaworza, by opowiedzieć historię tamtych miesięcy internowania. Ich żony, które zostały po drugiej stronie muru, wspominają ten trudny czas, gdy musiały zmagać się z codziennością stanu wojennego, pełne obaw o los rodziny.
18.00–18.30
DZIECI STANU WOJENNEGO – film dokumentalny (1990, 30’) reż. Jerzy Afanasjew
Film zrealizowany w roku 1990, tuż zmianie ustroju w Polsce, jest opowieścią ludzi, którzy w czasie stanu wojennego byli jeszcze dziećmi: wspominają przeżycia związane z internowaniem bliskich, widokiem przemocy na ulicach i destabilizacją życia rodzinnego.
18.30–20.00
80 MILIONÓW – film fabularny (2011, 102’), reż. Waldemar Krzystek, scen. Waldemar Krzysztek i Krzysztof Kopka
Film fabularny oparty na prawdziwych wydarzeniach. Bohaterowie filmu: Maks, Józek, Władek, Piotrek i Staszek chcą walczyć komunistami; nie są fanatykami, raczej romantycznymi marzycielami, którzy protestują przeciwko zniewoleniu. Jest jesień 1981 roku. Władza kończy przygotowania do realizacji ostatniego etapu planu „Synchronizacja”, czyli wprowadzenia stanu wojennego, mnożą się ubeckie prowokacje, rośnie niepokój w społeczeństwie. Wydarzenia, o których opowiada film rozegrały się 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wtedy za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy wypłaciła z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Zrobili to w ostatnim momencie, 13 grudnia konto zostało zablokowane. Władza uznała, że był to „skok na bank” i podjęła gorączkowe działania, by odzyskać pieniądze. Ich strażnikiem został kardynał Henryk Gulbinowicz, który przechował je w swoich prywatnych pokojach Pałacu Biskupiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego pieniądze wykorzystano na działalność wrocławskiego podziemia.
Źródło: Dom Spotkań z Historią