Napis "Komuniści przeciw Polsce – 13 grudnia 1981 r. Pamiętamy", przygotowany przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, rozświetlił we wtorek po południu ekran na hali Tauron Arena Kraków. Napis będzie emitowany do późnego wieczoru we wtorek.
Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, ekran LED na Tauron Arenie Kraków liczy 510 metrów i jest największym tego typu ekranem w Europie.
Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego krakowski IPN razem z TVP Kraków przygotował również spot filmowy, upamiętniający wprowadzenie 35 lat temu stanu wojennego w Polsce.
"Spot prezentuje wydarzenia z grudnia 1981 r. odbijające się w oczach małego dziecka, stojącego przed witryną sklepową z telewizorem. Dziecko na widok czołgów i żołnierzy reaguje strachem i szuka opieki u taty" – powiedziała PAP Dorota Korohoda z IPN. Spot emitowany jest w krakowskiej telewizji, w internecie i w komunikacji miejskiej.
W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" zorganizował mszę w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego w katedrze na Wawelu. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali przed Krzyż Katyński, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Wieczorem na Rynku Głównym happening pod hasłem "Obalamy dyktaturę" zorganizował Małopolski Komitet Obrony Demokracji. Wcześniej pod pomnikiem Bogdana Włosika w Nowej Hucie KOD uczcił pamięć bohaterów i ofiar stanu wojennego.
Najwcześniej w Krakowie rocznicę stanu wojennego uczcili członkowie stowarzyszenia Młodzi Demokraci, którzy już o północy zapalili znicze na pl. Matejki dla uczczenia ofiar stanu wojennego i ułożyli je w napis: "13 XII Pamiętamy".
W godzinach przedpołudniowych przed krakowskim IPN-em protestowali z kolei byli funkcjonariusze służb mundurowych, którzy według założeń rządu PiS mają mieć obniżone emerytury, jeśli - choćby krótko - pracowali przed upadkiem PRL-u. Towarzyszyła im kontrdemonstracja, wyzywająca ich od ubeków.(PAP)
hp/ bko/ mow/