Senat złożył hołd ofiarom protestów robotniczych z 1970 r. w Szczecinie i na Wybrzeżu w 46. rocznicę wydarzeń. "Władza wystąpiła przeciwko robotnikom, walczącym o godne życie, wolność i chleb" - podkreślono w przyjętej w czwartek uchwale.
Przypomniano, że w dniach 14-18 grudnia 1970 r. w Szczecinie, Gdańsku, Gdyni i Elblągu "władza wystąpiła przeciwko robotnikom, walczącym o godne życie, wolność i chleb, wysyłając na bezbronnych protestujących czołgi i ludzi z karabinami".
"Funkcjonariusze milicji i wojska dokonali masakry ludności na ulicach miast Wybrzeża, krwawo tłumiąc słuszny protest. Zginęło 42 demonstrantów, zaś ponad 1000 zostało rannych. Do dnia dzisiejszego nie wszyscy sprawcy tej zbrodni zostali ukarani" - głosi uchwała.
Jak czytamy wydarzenia z 1970 r. stały się inspiracją i podwaliną podpisania porozumień sierpniowych 1980 r. i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany. (PAP)
pj/ wni/ par/