Odkrywanie wspólnych korzeni i historii, to zasadniczy cel obchodów Dnia Judaizmu w polskim Kościele katolickim - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.
W najbliższy wtorek po raz dwudziesty obchodzony będzie Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Jak powiedział PAP bp Markowski obchodom ma towarzyszyć "wewnątrzkościelna refleksja nad judaizmem", pomocna w odkrywaniu korzeni judaistycznych chrześcijaństwa, pogłębieniu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa "rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym".
Biskup poinformował, że tegoroczne centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą w Kielcach - planowane jest m.in. spotkanie przed pomnikiem pamięci Żydów z kieleckiego getta, nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej, wieczór psalmów w Kieleckim Centrum Kultury.
Bp Markowski podkreślił, że tegoroczny Dzień Judaizmu odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Jeremiasza: "Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść". Jak wyjaśnił, słowa te przywołują "tragizm losu całego narodu, ze świadomością Bożego wybrania z jednej strony, a doświadczeniem z drugiej". Zwrócił uwagę, że tematyka wokół tegorocznego hasła niesie w sobie wiele pytań, na które katolicy i żydzi będą wspólnie poszukiwali odpowiedzi, gdyż obchody Dnia Judaizmu są też okazją do wspólnej teologicznej i egzystencjalnej refleksji.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie pod hasłem: "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Od tamtej pory obchody odbywały się w największych polskich miastach. W ubiegłym roku miały miejsce w Sandomierzu. (PAP)
skz/ bos/