25.01.2017–25.01.2017
25 stycznia, o godz. 18.30 na Wydziale Historycznym UW (sala 108, budynek administracyjno-dydaktyczny, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się spotkanie wokół publikacji pt. "Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" (pod red. Melchiora Jakubowskiego, Maksymiliana Sasa i Filipa Walczyny) wydanej przez Muzeum Historii Polski.
W spotkaniu wezmą udział autorzy książki i prof. Michała Kopczyńskiego (Instytut Historyczny UW, Muzeum Historii Polski).
WSTĘP WOLNY.
Dawna Rzeczpospolita była państwem wielu religii, a jej wschodnie tereny stanowiły wyjątkową w skali europejskiej mozaikę wyznaniową. Autorzy niniejszej książki postanowili opisać wzajemne relacje tamtych wspólnot religijnych z perspektywy topograficznej. Ich praca – oparta na lekturze źródeł i opracowań oraz objazdach po terenach zachodniej Ukrainy i Białorusi – przynosi analizę zależności przestrzennych między miejscami kultu różnych wyznań w miastach ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
W jakim stopniu lokalizacja świątyni świadczy o pozycji społecznej grupy, do której należała? Czy można z tego wnioskować o dominacji którejś z nich? W jakich odległościach od siebie wznoszono miejsca modlitwy różnych wspólnot? Jakie nadawano im rozmiary i co chciano przez to wyrazić? I wreszcie: czy w powyższych kwestiach istniały jakieś stałe układy, schematy, zróżnicowania geograficzne, czy też wszystko zależało od specyfiki danego miejsca? Oprócz odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie w książce oryginalny przewodnik po miastach pełnych historii.
"Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej"; redakcja: Melchior Jakubowski, Maksymilian Sas, Filip Walczyna; wydawca: Muzeum Historii Polski w Warszawie; rok wydania: 2016.
Źródło: Muzeum Historii Polski