"Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w." to temat konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Jego ideą jest upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o historii i dziedzictwie RP i osiągnięciach polskiej nauki.
Organizatorzy akcentują wagę dbania o wysoki poziom naukowy prac poprzez staranną selekcję (recenzje naukowe) i nagradzanie publikacji naukowych o wysokim poziomie warsztatu badawczego.
Założenie konkursu to także wspieranie polskiej polityki historycznej w kraju i za granicą oraz popularyzacja polskich osiągnięć badawczych w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Konkurs jest skierowany do polskich badaczy dyscyplin humanistycznych, społecznych i prawnych, którzy są autorami prac naukowych wpisujących się w ideę konkursu i Nagrody im. Janusza Kurtyki. Tegorocznym tematem Konkursu jest "Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w."
Praca powinna być opublikowana w języku polskim, spełniać kryteria przewidziane dla prac o charakterze naukowym, posiadać formę wydawnictwa zwartego, traktować o tematyce zgodnej z tematem Konkursu i jego ideą. Musi również być możliwość wydania jej na rynku zagranicznym.
Organem kompetentnym w kwestii wybrania laureata konkursu jest Rada Programowa. Na wniosek jej przewodniczącego Zarząd Fundacji ma powołać członków Zespołu Konkursowego i Komisji Recenzentów.
Procedurę kwalifikacyjną realizuje Zespół Konkursowy. Jej celem jest weryfikacja spełnienia warunków formalnych, zbadanie prac pod względem wypełniania kryteriów i
zaproponowanie przewodniczącemu Rady Programowej dziesięciu publikacji wybranych spośród zgłoszonych.
Procedurę konkursową prowadzi Komisja Recenzentów. Jej pierwszą fazą będzie przygotowanie recenzji naukowej dla każdej z dziesięciu zakwalifikowanych prac. Druga faza procedury konkursowej to dyskusja Komisji Recenzentów nad ocenianymi pracami celem przedłożenia przewodniczącemu Rady Programowej Fundacji rekomendacji dotyczącej każdej z nich.
Trzecią fazą procedury będzie wybór przez Radę Programową najlepszej pracy w drodze poprzedzonego dyskusją głosowania tajnego. Jeśli w wyniku głosowania więcej prac uzyska równą liczbę głosów zdecyduje głos przewodniczącego, który wówczas zostaje ujawniony.
Rada Programowa wyłoni laureata, drugą nagrodę oraz wyróżnienie. Recenzje autorstwa członków Komisji będą udostępnione w formie osobnej publikacji.
Wyniki konkursu mają być znane do 30 czerwca. Planowane jest także zorganizowanie uroczystej gali przyznania nagrody w grudniu br. Zwycięska praca będzie także przełożona na język angielski i wydana na rynku zagranicznym, w tym roku będą to Stany Zjednoczone.
Patronem medialnym jest portal historyczny dzieje.pl.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.fundacjakurtyki.pl. (PAP)
akn/ agz/