10.02.2017–28.02.2017
W 77. rocznicę zesłania Polaków na Syberię przez ZSRS, 10 lutego, na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu otwarto ekspozycję upamiętniającą ofiary terroru komunistycznego. Wystawa „Golgota Wschodu” Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” będzie dostępna do końca lutego.
Ekspozycja Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” powstała w oparciu o fotografie zbiorów zgromadzonych na stałej wystawie w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu. Upamiętnia ona losy Polaków zesłanych przez sowieckie władze na Sybir w czasie II wojny światowej.
Wiele z prezentowanych przedmiotów przetrwało liczne rewizje, były one ukrywane i przechowywane jak najcenniejsze relikwie. Obrazy, różańce, fotografie rodzinne, dokumenty, buty, plecione z kory brzozowej „plecaki” – banalne przedmioty codziennego użytku kryją historię dramatu, który rozegrał się na nieludzkiej ziemi. Bohaterowie wystawy byli dziećmi, gdy wraz z rodzinami musieli wsiąść do pociągów wiozących zesłańców na wschód.
„Na wystawie zobaczymy między innymi wstrząsające zdjęcia matki Zbigniewa Fedusa, która jako młoda i pełna życia kobieta została wywieziona z mężem i synem na Sybir. Fotografia wykonana po kilku latach przedstawia przedwcześnie postarzałą, wyniszczoną przez głód, choroby i pracę ponad siły kobietę. Historię swojej rodziny pan Zbigniew opisał po latach w książce „Syberia wryta w pamięć dziecka” – informuje rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny.
Wystawa na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego będzie dostępna do 28 lutego.
Wstęp bezpłatny.
Źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”