Porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a Komendą Główną Policji podpisali we wtorek w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk.
IPN i Komenda Główna Policji deklarują wolę współpracy „działając w przekonaniu o wielkiej wadze świadomości historycznej społeczeństwa i jej fundamentalnym znaczeniu w kształtowaniu postaw obywatelskich” - napisano w treści podpisanego porozumienia.
Jak podkreślił prezes IPN dr Jarosław Szarek, „policja dobrze zasłużyła się niepodległej Polsce”. „Jako jeden z elementów państwotwórczych zapłaciła dużą cenę w służbie niepodległości” – podkreślił.
„Znamy ofiarność polskich policjantów w okresie II wojny światowej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Wiemy, co stało się później. Przyszedł narzucony nam system, nie można było pamiętać o tych ofiarach polskiej policji. Ale ta pamięć przetrwała w rodzinach (…) Dzisiaj policja wraca do swych korzeni (…) IPN uczyni wszystko, aby wiedza o tych dumnych kartach, których jest tak wiele w historii polskiej policji, została przekazana następnym pokoleniom. To jest podstawa naszej działalności. Jesteśmy dzisiaj, ale pracujemy dla przyszłych pokoleń ” – zaznaczył prezes IPN.
Podczas wtorkowej uroczystości w warszawskiej siedzibie Biura Historii i Tradycji Policji głos zabrał także komendant główny policji dr Jarosław Szymczyk. „Podpisanie tego porozumienia otwiera nowe drogi, nowe kierunki współpracy i jest bardzo istotne w budowaniu pamięci o przeszłości, budowaniu tożsamości naszej formacji na przyszłość” – ocenił.
„Porozumienie zawiera dwie płaszczyzny współpracy – pierwsza to edukacja społeczna, edukacja młodych ludzi, przypominanie o naszej historii, ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, służyli drugiemu człowiekowi nosząc policyjny mundur (…) Druga to upamiętnienie funkcjonariuszy, spoczywających w Polsce i poza granicami kraju” – powiedział.
W trakcie uroczystości podpisania umowy o współpracy Szymczyk został wyróżniony przez Jarosława Olbrychowskiego, prezesa łódzkiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Krzyżem Miednoje 1940 r.
Odznaczenie przyznawane jest przez stowarzyszenie „osobom, które poprzez swoją działalność szczególnie wybitnie przyczyniły się do odkrywania prawdy i upamiętniania losów polskich policjantów II RP, ofiar zbrodni katyńskiej oraz wkład w rozwój współpracy Komendy Głównej Policji ze Stowarzyszeniami Rodzin Policyjnych” – zaznaczył Olbrychowski.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej przedwojennym dziejom polskiej policji państwowej. Powstała, dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym ekspozycja przedstawia najważniejsze elementy, związane z historią przedwojennej policji: wizerunki komendantów głównych policji państwowej, organizacje tej służby, wyposażenie funkcjonariuszy, udział policjantów w najważniejszych uroczystościach państwowych, początki, funkcjonowanie i rolę kobiet w służbie policyjnej. Dużą wagę ta wystawa zwraca na rolę policyjnych kapelanów.
„Wierzę, że ta wystawa – odwiedzana przez funkcjonariuszy i młodzież z klas policyjnych – będzie naszym wkładem w edukację społeczną, nie tylko policjantów, ale całej młodzieży, jaka będzie ją odwiedzała” – podkreślił Szymczyk. (PAP)
Pj/