Wszystkie z 14 lubuskich powiatów i 78 z 82 gmin przesłały do Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. projekty uchwał dot. dostosowania swoich sieci szkół do wymogów reformy oświaty. Jedynie gmina Skąpe zapowiedziała, że takiej uchwały nie podejmie.
Nie podejmując uchwały ws. sieci szkół samorząd godzi się wygaszenie gimnazjów i przekształcenie szkół podstawowych w ośmioklasowe - wynika to z zapisów ustawy wprowadzającej reformę. Nie ma wówczas możliwości przekształcenia gimnazjum w podstawówkę.
Zdaniem lubuskiej kurator oświaty Ewy Rawy w przypadku jedynego gimnazjum w gminie Skąpe warto to zrobić. Wójt tej gminy Zbigniew Woch jest odmiennego zdania.
"Tam jest kwestia Gimnazjum w Radoszynie. Jest to gimnazjum bardzo dobrze postrzegane przez społeczeństwo, przez społeczność lokalną, bardzo dobrze wyposażone i życzeniem społeczności lokalnej - mieszkańców Radoszyna byłoby to, żeby w gminie w tym miejscu powstała kolejna szkoła podstawowa i moim zdaniem, takie przesłanki są" - mówiła podczas czwartkowego briefingu Rawa.
Wójt Woch powiedział PAP, że odstąpienie od podjęcia uchwały nie jest naruszeniem prawa, gdyż taką możliwość przewidują zapisy reformy edukacji. Wyraził zdziwienie, że ta sprawa wzbudziła zainteresowanie kuratorium oświaty.
"Władze naszej gminy uznały, że taka droga będzie najłatwiejsza, najkorzystniejsza i najbardziej czytelna dla mieszkańców. To, że kilka czy kilkanaście osób jest niezadowolonych z tego, że nie przekształcamy bezpośrednio gimnazjum w szkołę podstawową, to jest inna rzecz. Podejmując decyzję nie sposób zadowolić wszystkich. Tworzenie sensacji wokół obranej przez nas ścieżki, że jedni przyjęli uchwałę, a inni jej nie przyjęli, uważam za niepotrzebne i nieistotne dla sprawy" - powiedział PAP Woch.
Wójt zapowiedział, że po wygaszeniu Gimnazjum w Radoszynie z końcem sierpnia 2019 r., w jego budynku zostanie otwarta szkoła podstawowa. Wyjaśnił, że obecnie nie ma to uzasadnienia, gdyż analizy demograficzne wskazują, że oddziały liczyłyby od 2 do 5 uczniów.
Z danych przekazanych przez lubuskie kuratorium oświaty wynika, że w przypadku uchwał rad powiatów 13 zostało zaopiniowanych pozytywnie, a jedna jest analizowana. W przypadku gmin 48 uchwał ma opinię pozytywną, a pozostałe są w trakcie opiniowania.
"W województwie lubuskim cały cykl tego wszystkiego, co wiąże się z reformą edukacji przebiega spokojnie, bez większych problemów i zakłóceń" - mówił podczas briefingu wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Lubuska kurator oświaty zapowiedziała, że w ramach przygotowań do wprowadzenia nowej podstawy programowej do końca czerwca br. wszyscy lubuscy nauczyciele przedmiotów, których te zmiany dotyczą, zostaną przeszkoleni.
Zgodnie z założeniami reformy oświaty, do końca marca br. rady gmin muszą podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Wcześniej mają jednak projekty tychże uchwał i przedłożyć do zaopiniowania kuratoriom oświaty.
Reforma rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada wygaszanie gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. (PAP)
mmd/ malk/