Instytucja Filmowa Silesia-Film po raz pierwszy włącza się w tym roku w organizację Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady i poszukuje amatorskich filmów, powstałych na terenie zakładów przemysłowych oraz osiedli robotniczych.
„Przed nami kolejna Industriada, zapraszamy na to święto 9 i 10 czerwca, pamiętając, że nasz region naprawdę łączą przemysłowe historie - od Częstochowy, po Bielsko, Żywiec, po jądro regionu – aglomerację górnośląską. Od kilku edycji staramy się, by to święto stało się okazją do współpracy marszałkowskich instytucji kultury, w tym roku dołącza Instytucja Filmowa Silesia-Film” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.
„Chcemy zachęcić mieszkańców naszego regionu, aby przejrzeli strychy, piwnice, mieszkania, domy, czy nie mają materiałów filmowych czy nawet kaset VHS, dokumentujących życie skupione wokół pracy, przemysłu. Nie zależy nam na profesjonalnych materiałach, ale na tych stworzonych przez amatorów, w nieprofesjonalnych warunkach, pokazujących fragment rzeczywistości, który będzie dla nas, z dzisiejszej perspektywy niezwykle interesujący” – dodał dyrektor Instytucji Filmowej Silesia-Film Patryk Tomiczek.
Materiały można przynosić lub przesyłać do działającej w strukturze Silesii-Film Filmoteki Śląskiej do 15 maja. Jak zapewnił Tomiczek, specjaliści tej instytucji potrafią odrestaurować nawet z pozoru zniszczone materiały. Efekty akcji oraz program tegorocznej Industriady mamy poznać 18 maja.
Filmy zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego święta. Organizatorzy nie chcą zdradzać formuły, ale podkreślają, że dzięki swojemu zaangażowaniu mieszkańcy mogą współtworzyć Industriadę, która odbędzie się w tym roku już po raz ósmy. Motywem przewodnim będzie hasło „W rytmie maszyny”.
To coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci.
Ubiegłoroczna Industriada odbywała się pod hasłem „Przemysłowe legendy" w 44 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach województwa. Przyciągnęła ponad 90 tys. widzów (10 tys. więcej niż rok wcześniej), którzy mogli wybierać z 376 przygotowanych wydarzeń. (PAP)
lun/ agz/