Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka otrzyma każdego roku 1,5 mln zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na rozszerzenie repertuaru filharmonii m.in. o operetki i musicale.
Umowa między samorządem województwa podkarpackiego a resortem kultury została podpisana w piątek w Rzeszowie.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości, że umowa została podpisana w ramach nowej polityki rządu - współprowadzenia ważnych instytucji kultury przez ministerstwo.
„Uważamy, że wiele tych instytucji zasługuje na takie wsparcie budżetu centralnego. I właśnie jedną z pierwszych wybranych (...) instytucji jest Filharmonia Podkarpacka. Podstawowym kryterium wyboru była jakość funkcjonowania instytucji kultury” - dodał Gliński.
Wicepremier zaznaczył, że współprowadzenia filharmonii przez jego resort daje też większe możliwości pozyskiwania pieniędzy m.in. z programów europejskich.
W ramach podpisanej umowy filharmonia otrzyma do 2019 r. 1,5 mln zł rocznie.
Jak tłumaczył szef resortu kultury, we wszystkich instytucjach wybranych do współprowadzenia kwota ta została ustalona ma ok. 1/4 całego budżetu placówki. „Mamy nadzieję, że w tych instytucjach będą to pieniądze wydane głównie na działalność artystyczną” - zaznaczył wicepremier.
Gliński podkreślił, że kultura w obecnych czasach staje się elementem rozwoju. „Nie ma rozwoju, zarówno w pojęciu społecznym czy gospodarczym, bez instytucji kultury, które muszą być dynamiczne i rozwijające się” - dodał minister.
Wicepremier zapowiedział również, że ministerstwo będzie współprowadziło Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta. „Chciałbym żeby to muzeum było taką marką wizerunkową Polski, bo musimy mówić o polskim dziedzictwie historycznym także z perspektywy polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” - powiedział wicepremier.
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że podpisanie umowy na współprowadzenie podkarpackiej filharmonii to ważny dzień dla całego regionu. „Wszyscy oczekiwaliśmy, żeby repertuar naszej filharmonii poszerzył się o repertuar operetkowy, operowy i musicalowy. Dzisiaj staje się to faktem” - dodał.
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 1955 r. jako Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna. Obecną siedzibę otrzymała w 1974 r. Filharmonia jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, a także cyklu koncertów pod hasłem "Przestrzeń otwarta dla muzyki", który odbywa się na terenie Województwa Podkarpackiego. Obecnie orkiestrę tworzy 76-osobowy zespół muzyków. W ciągu roku Filharmonia daje około 100 koncertów. (PAP)
huk/ agz/