2011-03-21 (PAP) - Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zakończyli konserwacją zachowanej części dokumentacji Instytutu Higieny SS niemieckiego obozu Auschwitz. Prace trwały 3 lata – poinformowało w poniedziałek muzeum. Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt powiedział, że zachowana część dokumentacji Instytutu Higieny SS niemieckiego obozu Auschwitz liczy około 39 tys. dokumentów.
„Końcowy etap to strukturalne wzmocnienie dokumentów. Przy pomocy aerografu wprowadzono specjalne kleje, by w przyszłości papier był mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne” - poinformowali konserwatorzy.
Do dalszego przechowywania dokumentów w archiwum konserwatorzy wykonali pudełka z bezpiecznej, bezkwasowej tektury.
Nad konserwacją dokumentów przez trzy lata pracowało kilka osób. Prace, sfinansowane przez niemiecki kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia, kosztowały ok. 2 mln zł. Dokumenty przechowywane są w archiwum Muzeum Auschwitz.
Instytut Higieny zajmował się wykonywaniem badań higienicznych i bakteriologicznych dla oddziałów SS, Wehrmachtu, policji i obozów koncentracyjnych. W dokumentach znajdują się dane personalne osób, które poddano badaniom, w tym członków załogi SS z KL Auschwitz oraz więźniów obozu Auschwitz i podobozów. Są także informacje o personelu kierowniczym instytutu oraz o zatrudnionych do pomocy więźniach.
Instytut Higieny Waffen-SS i Policji w Auschwitz, Górny Śląsk (Hygiene Institut der Waffen-SS und Polizei Auschwitz O/S) powstał jesienią 1942 roku. Był filią Głównego Urzędu Higieny SS, który podlegał Głównemu Urzędowi Sanitarnemu SS (SS-Hauptsanitaeramt) w Berlinie.
Geneza powstania tej placówki w obozie koncentracyjnym Auschwitz nie jest do końca znana. Wydaje się, że mogło to być związane z rozbudową obozu oraz epidemią duru wysypkowego, która w 1942 roku nasiliła się w obozie, co powodowało zagrożenie dla zdrowia SS-manów i ich rodzin.
Do wiosny 1943 roku siedzibą instytutu był obóz macierzysty Auschwitz I. Następnie placówkę przeniesiono do pobliskiego Rajska, gdzie funkcjonowała do ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku.
Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
W 1947 roku powstało muzeum, które objęło byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II–Birkenau. (PAP)
szf/ hes/