Olimpijski medal Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, mistrzowskie puchary ŁKS i Widzewa, czy dysk Jadwigi Wajs można oglądać od czwartku w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji "Ocalić od zapomnienia" prezentowane są najcenniejsze sportowe eksponaty łódzkiej placówki.
Wystawę przygotowano z okazji 35. rocznicy utworzenia Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Do dziś zgromadzono w nim 26 tys. eksponatów, pamiątek, dokumentów związanych z rozwojem i sukcesami łódzkiego sportu. Najbardziej wartościowe z nich złożyły się na jubileuszową ekspozycję w jednej z sal Pałacu Poznańskich będącego siedzibą muzeum.
"Zbiory ukazujemy w pewnej narracji historycznej, bo przedstawiają one dzieje, najważniejsze postacie i wydarzenia łódzkiego sportu od jego narodzin w XIX w. Eksponaty wybieraliśmy zarówno pod kątem wartości historycznej, jak i artystycznej, bo znalazły się na niej m.in. puchary z okresu międzywojennego, które można uznać za dzieła sztuki. Jest także wątek związany z udziałem w olimpijskim konkursie sztuki, na który w 1936 r. został wysłany prezentowany obraz Konstantego Mackiewicza" – powiedział kurator wystawy Sebastian Glica.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć pamiątki związane z wybitnymi łódzkimi sportowcami – m.in. brązowy medal zdobyty na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. przez lekkoatletkę Marię Kwaśniewską-Maleszewską oraz srebrny krążek wywalczony przez bramkarza piłkarskiej reprezentacji Polski Jana Tomaszewskiego w Montrealu (1976 r.), symboliczny dysk z wygrawerowanym rekordem świata ustanowionym przez Jadwigę Wajs.
Wystawiono także unikatowe odznaki, dyplomy, proporce, legitymacje klubowe znanych olimpijczyków z Łodzi i zapomnianych już zawodników, takich jak uznawany za najlepszego szachistę na świecie przed wybuchem I wojny światowej Akiba Rubinstein, czy zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku szermierz Roman Kantor.
"Mamy też najstarszą nagrodę związaną z piłką nożną – pamiątkową paterę z 1909 r., którą otrzymał Łódzki Klub Sportowy. Są też puchary za mistrzostwa Polski Widzewa i ŁKS z lat 90. Gratką mogą być także pamiątki Zbigniewa Bońka z mistrzostw świata w Argentynie i Hiszpanii, a także Włodzimierza Smolarka, czy Mirosława Bulzackiego” – dodał Glica.
Uzupełnieniem są oryginalne archiwalne plakaty i zdjęcia oraz teksty przybliżające najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią sportu i turystyki w Łodzi od jego narodzin w XIX w., poprzez rozwój w okresie międzywojennym, a na sukcesach po II wojnie światowej kończąc.
Wernisaż wystawy "Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi" odbędzie się w czwartek o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 października. W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. spotkanie z łódzkimi olimpijczykami, prelekcje na temat historii łódzkiego sportu, zwiedzanie stadionów Widzewa i ŁKS oraz zajęcia sportowe. (PAP)
bap/ co/