Sport w II RP

29.06.2017

Najcenniejsze pamiątki sportowej Łodzi na wystawie w Muzeum Miasta

 Puchar przechodni dla piłkarskiego mistrza Łodzi, 1910 r. Puchar przechodni dla piłkarskiego mistrza Łodzi, 1910 r.

Olimpijski medal Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, mistrzowskie puchary ŁKS i Widzewa, czy dysk Jadwigi Wajs można oglądać od czwartku w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji "Ocalić od zapomnienia" prezentowane są najcenniejsze sportowe eksponaty łódzkiej placówki.

Wystawę przygotowano z okazji 35. rocznicy utworzenia Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Do dziś zgromadzono w nim 26 tys. eksponatów, pamiątek, dokumentów związanych z rozwojem i sukcesami łódzkiego sportu. Najbardziej wartościowe z nich złożyły się na jubileuszową ekspozycję w jednej z sal Pałacu Poznańskich będącego siedzibą muzeum.

"Zbiory ukazujemy w pewnej narracji historycznej, bo przedstawiają one dzieje, najważniejsze postacie i wydarzenia łódzkiego sportu od jego narodzin w XIX w. Eksponaty wybieraliśmy zarówno pod kątem wartości historycznej, jak i artystycznej, bo znalazły się na niej m.in. puchary z okresu międzywojennego, które można uznać za dzieła sztuki. Jest także wątek związany z udziałem w olimpijskim konkursie sztuki, na który w 1936 r. został wysłany prezentowany obraz Konstantego Mackiewicza" – powiedział kurator wystawy Sebastian Glica.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć pamiątki związane z wybitnymi łódzkimi sportowcami – m.in. brązowy medal zdobyty na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. przez lekkoatletkę Marię Kwaśniewską-Maleszewską oraz srebrny krążek wywalczony przez bramkarza piłkarskiej reprezentacji Polski Jana Tomaszewskiego w Montrealu (1976 r.), symboliczny dysk z wygrawerowanym rekordem świata ustanowionym przez Jadwigę Wajs.

Wystawiono także unikatowe odznaki, dyplomy, proporce, legitymacje klubowe znanych olimpijczyków z Łodzi i zapomnianych już zawodników, takich jak uznawany za najlepszego szachistę na świecie przed wybuchem I wojny światowej Akiba Rubinstein, czy zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku szermierz Roman Kantor.

"Mamy też najstarszą nagrodę związaną z piłką nożną – pamiątkową paterę z 1909 r., którą otrzymał Łódzki Klub Sportowy. Są też puchary za mistrzostwa Polski Widzewa i ŁKS z lat 90. Gratką mogą być także pamiątki Zbigniewa Bońka z mistrzostw świata w Argentynie i Hiszpanii, a także Włodzimierza Smolarka, czy Mirosława Bulzackiego” – dodał Glica.

Uzupełnieniem są oryginalne archiwalne plakaty i zdjęcia oraz teksty przybliżające najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią sportu i turystyki w Łodzi od jego narodzin w XIX w., poprzez rozwój w okresie międzywojennym, a na sukcesach po II wojnie światowej kończąc.

Wernisaż wystawy "Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi" odbędzie się w czwartek o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 października. W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. spotkanie z łódzkimi olimpijczykami, prelekcje na temat historii łódzkiego sportu, zwiedzanie stadionów Widzewa i ŁKS oraz zajęcia sportowe. (PAP)

bap/ co/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL