We wtorek w Katowicach pożegnano śląskiego poetę, publicystę i działacza społecznego Tadeusza Kijonkę, który zmarł w piątek w wieku 80 lat. W uroczystościach pogrzebowych – obok rodziny i przyjaciół – udział wzięli m.in. liczni przedstawiciele środowiska kulturalnego.
Tadeusza Kijonkę wspominali i żegnali m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, prezydent Katowic Marcin Krupa, poeta i literaturoznawca prof. Marian Kisiel, p.o. dyrektora Opery Śląskiej Łukasz Goik oraz byli współpracownicy Kijonki m.in. choreograf Henryk Konwiński z Opery Śląskiej.
Podczas mszy św. kilka osób odczytało fragmenty wierszy zmarłego poety. "Tadeusz był mistrzem słowa. Jego wiersze są świadectwem umiłowania słowa, znakomitym przykładem miłości do tradycji śląskiej, ale także polskiej" – mówił o Kijonce prof. Kisiel.
Z kolei Łukasz Goik podkreślał zasługi Kijonki dla Opery Śląskiej i jego zaangażowanie w rozwój bytomskiej sceny. Kijonka przez lata był tam kierownikiem literackim, a w ostatnim czasie nadal współpracował z tą instytucją. "Zawsze, w każdej sprawie było powiedzenie: +A co powie Kijonka?+" – mówił szef Opery Śląskiej.
Pogrzebowym uroczystościom w katowickiej archikatedrze przewodniczył abp senior Damian Zimoń. Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik, który mówił, że często w rozmowach z Kijonką zasłuchiwał się w jego słowa, w których odnajdywał zgodę na przyjęcie życia takim, jakim ono było.
Tadeusz Kijonka urodził się 10 listopada 1936 r. w Radlinie nieopodal Rybnika. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę zawodową rozpoczął w rozgłośni katowickiej Polskiego Radia. Był m.in. członkiem Związku Literatów Polskich i współpracownikiem Telewizji Polskiej w Katowicach.
W 1995 r. powołał Miesięcznik Społeczno-Kulturalny "Śląsk", którym kierował od początku do końca 2012 r. W latach 1985-1989 oraz 1989-1991 był również posłem na Sejm.
Tadeusz Kijonka był również kierownikiem literackim Opery Śląskiej w Bytomiu od lat 60. XX wieku do 2013 r., a później dalej współpracował z tą instytucją.
Był też poetą. Debiutował w 1955 r. tryptykiem "Konstantynopol Mickiewicza", za który otrzymał pierwszą nagrodę w studenckim konkursie poetyckim z okazji Roku Mickiewicza.
Kijonka wielokrotnie podkreślał swe przywiązanie do Śląska, które wyrażało się w jego pracy i zaangażowaniu w działania na rzecz rozwoju tego regionu. Za swe zasługi dla Śląska był wielokrotnie nagradzany m.in. jesienią ub. r. otrzymał tytuł Honorowego Ślązaka Roku. W krótkim przemówieniu laureat zaapelował wówczas, by nieustannie dbać o śląską kulturę i dziedzictwo.
Tadeusz Kijonka został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej. (PAP)
akp/ ato/ jde/ agz/