Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego - to propozycje Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na tegoroczne wakacje. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie „Śląska", w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie (Śląskie).
Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych planowane są od piątku do 15 lipca. Ich uczestnicy nauczą się m.in. tańców polskich, ale też słowackich. Poza głównymi zajęciami, będą mogli skorzystać m.in. z zajęć Lindy Hop, czyli tańca towarzyskiego wywodzącego się ze swingu lat 20.- 30. ub. wieku. Warsztatom będą towarzyszyły wykłady o tematyce ludowej.
„Warsztaty cieszą się dużą popularnością. Sam fakt, że jest to już 12. edycja i że co roku się odbywają, świadczy o tym, że chętnych nie brakuje” - powiedziała PAP rzeczniczka zespołu „Śląsk” Agnieszka Kukuła. Zapewniła, że impreza ma również uznanie gości zagranicznych. W ostatnich latach w Koszęcinie gościli tancerze m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Francji i Niemiec.
Kilka dni po zakończeniu warsztatów tańców ludowych, 20 lipca, w siedzibie „Śląska” rozpocznie się Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego. Potrwa do 30 lipca.
Zajęcia - jak co roku - poprowadzą profesjonaliści z Polski i świata, m.in. Wiesław Dudek - były tancerz-solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Minka-Marie Heiss - tancerka oraz choreograf Teatru Narodowego w Darmstadt oraz Chiara Fulgentini - nauczycielka baletu i tańca modern w szkole spazio NU we Włoszech. Kierownikiem artystycznym szkoły jest Michaił Zubkow, twórca choreografii m.in. do „Skrzypka na dachu” dla Opery Krakowskiej, obecnie pedagog zespołu.
Uczestnicy zajęć poznają prawidłowe techniki tańca, w gatunkach: klasyka, modern, jazz, improvisation; będą mogli korzystać z treningów pilatesu i stretchingu, czy brać udział w wykładach związanych z tematyką tańca.
„Uczestnicy (warsztatów tańców polskich – PAP) to w głównej mierze amatorzy, ale są to również członkowie zespołów amatorskich. Z kolei jeśli chodzi o szkołę letnią, są to tancerze przygotowani, którzy skończyli m.in. szkoły baletowe. Na warsztaty szkoły letniej zapisanych jest 200 uczestników, z kolei na warsztaty tańca współczesnego - 143” - przekazała Kukuła.
Sezon wakacyjny zespołu „Śląsk” zakończy II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”, który rozpocznie się 28 sierpnia i zakończy 3 września. Zdaniem organizatorów to jeden z nielicznych festiwali organizowanych przez zawodowy zespół, w którym uczestniczą wykonawcy-amatorzy - również z zagranicy.
Festiwal – przy edukacyjno-rozrywkowym charakterze – ma dawać uczestnikom możliwość poznania folkloru wielu krajów, doskonalenia swojej techniki tanecznej, a także pracy nad wspólnym projektem – prezentowanym podczas koncertu finałowego. Atrakcją może być też udział w wieczornych występach artystycznych – przygotowywanych przez poszczególnych współuczestników.
Uczestnikami pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w ub. roku było 93 artystów z Węgier, Bułgarii i Polski.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” powstał w 1953 r. W ostatnim półroczu dał 143 koncerty; jego widownią w kraju i za granicą było łącznie ok. 90 tys. osób.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od 61 lat ćwiczy i pracuje w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie koło Lublińca. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe. Wokół pałacu rozpościera się 12-hektarowy park krajobrazowy, założony w połowie XIX wieku. (PAP)
jde/ mtb/ itm/