2011-03-16 (PAP) - Na zaproszenie Stowarzyszenia Borussia do Olsztyna przyjeżdża Alexys Petty - prawnuczka Ericha Mendelsohna, znanego na świecie architekta, urodzonego w tym mieście pod koniec XIX wieku. Petty gromadzi dokumentację budynków zaprojektowanych przez sławnego przodka. Będzie to pierwsza wizyta potomka światowej sławy architekta, od czasu jego wyjazdu z rodzinnego miasta na początku ubiegłego wieku.
Bernd Vogenbeck z Borussii powiedział PAP, że jej przyjazd do Olsztyna jest wydarzeniem niezwykłej rangi, bo Mendelsohn był w historii tego miasta osobą wyjątkową. "To nie tylko jedna z najsłynniejszych osób urodzonych w naszym mieście, ale jako niemiecki Żyd stał się dla nas symbolem wielokulturowości przedwojennego Olsztyna" - powiedział Vogenbeck.
Alexys Petty przyjeżdża do Europy realizować projekt polegający na dokumentowaniu i artystycznym opracowaniu historii budynków zaprojektowanych przez pradziadka poprzez losy ich mieszkańców. A wielokrotnie są to losy niezwykłe.
Historię jednego z nich - tzw. Domu Kolumba w Berlinie - opisała niemiecka autorka Ita Heinze-Greenberg w biografii Mendelsohna, wydanej kilka lat temu przez olsztyńską Borussię. Architekt przewidział Columbus-Haus na siedzibę swojego biura projektowego. W latach 30. budynek przejął Związek Turystyki Rzeszy i zawisły na nim hitlerowskie symbole. W czasie II wojny został uszkodzony przez alianckie bomby. Potem stał się siedzibą sowieckich służb bezpieczeństwa. Ostatecznie spalili go podczas robotniczych rozruchów w 1953 r. powstańcy z NRD.
Wyniki swoich prac prawnuczka architekta przedstawi w Olsztynie pod koniec marca na tzw. "Salonie Mendelsohna" - kolejnym z cyklu poświęconych mu wykładów, organizowanych przez Borussię. Odbywają się one w Bet Tahara, czyli dawnym domu przedpogrzebowym gminy żydowskiej, obecnie siedzibie stowarzyszenia Borussia.
Bet Tahara to jedyny w Olsztynie budynek zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna, jeszcze podczas studiów w 1911 r. W Polsce są dwa inne budynki jego autorstwa - Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach oraz Dom Towarowy Petersdorff (obecnie biurowiec Kameleon) we Wrocławiu. Najsłynniejszym dziełem Mendelsohna jest, uważana za ikonę architektury ekspresjonistycznej, Wieża Einsteina w Poczdamie, zrealizowana w latach 1920-1921.
Erich Mendelsohn urodził się w 1887 r. w Allenstein (przedwojenny Olsztyn), zmarł w San Francisco w 1953 r. Był jednym z najwybitniejszych architektów-nowatorów 1. połowy XX wieku, uważany jest za czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu w architekturze. Projektował zespoły mieszkalne, fabryczne, handlowe i sakralne w Niemczech, Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii i ZSSR.(PAP)
mbo/ hes/