O Polakach ratujących Żydów dowiedzą się nauczyciele z woj. podkarpackiego podczas zorganizowanego dla nich szkolenia przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie).
"Zaplanowane na koniec października zajęcia poprowadzą historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie" – powiedziała we wtorek PAP dyrektor muzeum dr Anna Stróż.
Podkreśliła, że "w jego trakcie uczestnicy poznają obraz polsko-żydowskich relacji w przedwojennej Polsce". "Centralnym zagadnieniem będzie charakterystyka polityki okupanta niemieckiego wobec Polaków i Żydów oraz ukazane w tym kontekście postawy Polaków, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy prześladowanym Żydom. Dla nauczycieli zostały przygotowane zestawy złożone z pomocy źródłowych takich jak: dokumenty, zdjęcia, relacje oraz przykładowe scenariusze lekcji, przydatne potem w pracy dydaktycznej" – dodała dr Stróż.
Inspiracją do zorganizowania szkolenia była ostatnia edycja projektu edukacyjnego IPN "Kamienie Pamięci", której Muzeum Polaków Ratujących Żydów było patronem. Zadaniem nauczycieli i uczniów było odszukanie i upamiętnienie osób, z reguły nieznanych szerszemu ogółowi, które pomagały prześladowanym Żydom. "To właśnie zainteresowanie projektem i zaangażowanie uczestników upewniło nas, że takie warsztaty są potrzebne" – wyjaśniła dyrektor.
Zauważyła, że "muzeum w Markowej już realizuje program edukacyjny skierowany do uczniów". "Niemniej, warto również zapewnić odpowiednie przygotowanie merytoryczne ich wychowawcom i nauczycielom" - mówiła.
Nauczyciele na organizowane przez muzeum w Markowej warsztaty mogą zgłaszać się do 15 października. Więcej informacji na stronie: www.muzeumulmow.pl oraz www.facebook.com/ulmamuseum.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Ma upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy - mimo grożącej kary śmierci - pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę.
Powstało w Markowej, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię i sześcioro dzieci Ulmów; najstarsza spośród rodzeństwa Stasia miała osiem lat.
Muzeum w Markowej jest jedyną placówką muzealną w Polsce w całości poświęconą Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. (PAP)
autor: Alfred Kyc
edytor: Paweł Tomczyk
kyc/ pat/