2011-04-05 (PAP) - Praca Szymona Inglota z Gimnazjum nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle poświęcona dowódcy Obwodu Jasło AK Józefowi Modrzejewskiemu "Lisowi" zwyciężyła w konkursie IPN, którego finał odbył się we wtorek w stołecznej siedzibie Instytutu.
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny oraz historii lokalnej i regionalnej. Akces do niego zgłosiło ponad 2 tys. uczestników ze szkół gimnazjalnych z całej Polski. Przebieg konkursu był trójetapowy. W pierwszym, szkolnym etapie zadaniem uczniów było napisanie testu przesłanego przez organizatorów konkursu z pytaniami dotyczącymi historii Polski w latach 1939–1989.
W drugim, regionalnym etapie uczestnicy przedstawiali pracę pisemną, ukazującą wybraną osobę – kogoś z najbliższego środowiska – na tle ważnych dla Polski wydarzeń społeczno-historycznych wraz z uzasadnieniem wyboru. Bohaterami prac konkursowych miały być rzeczywiste autorytety, prawdziwi "nauczyciele życia". Ich losy zostały pokazane na tle trudnych czasów z przeszłości Polski. Etap trzeci uroczyście zakończony we wtorek, wymagał od uczestników konkursu zmierzenia się z komisją konkursową i przedstawienia jej rezultatów własnej pracy. Wzięło w nim udział 65 najlepszych uczestników konkursu.
"Moją pracę poświęciłem Józefowi Modrzejewskiemu ps. Lis, organizatorowi i dowódcy Obwodu Jasło Armii Krajowej i szefowi Okręgu WiN Rzeszów. W moim mieście pamięć o nim jest ciągle żywa, a dla mnie jest on wielkim autorytetem. W każdej sytuacji potrafił się zachować, nie był lekkomyślny, zawsze zachowywał zimną krew, był wspaniałym dowódcą i bardzo utalentowanym wojskowym. Zbierając materiały do pracy udało mi się nawiązać listowny kontakt z mieszkającą w USA córką +Lisa+, która przesłała nam m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia ojca. Odbyłem też wiele rozmów z żołnierzami Armii Krajowej na temat mojego bohatera" - opowiadał dziennikarzom zwycięzca konkursu.
Konkurs został zorganizowany przez Biuro Edukacji Publicznej IPN we współpracy z mazowieckim Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat nad konkursem objęli marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall i p.o. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Franciszek Gryciuk. (PAP)
akn/ ls/